Garbatka miesięcznica

Garbatka miesięcznica (Notodonta tritophus)

© Tim's insects – stock.adobe.com

Garbatka miesięcznica (Notodonta tritophus) to gatunek motyla nocnego z rodziny garbatkowatych. Ciało ciemnobrunatne z jaśniejszą plamą pośrodku tułowia. Skrzydła pierwszej pary szarobrunatne z rozjaśnieniem w środkowej części skraju, zygzakowatymi przepaskami i ciemniejszymi plamami. Skrzydła drugiej pary białawe lub szarawe z brunatną plamą przy tylnym kącie. Widoczna także jasna przepaska.

Występowanie i środowisko PL

Ćma ta występuje w Europie i Azji. W Polsce niezbyt często na terenie całego kraju, głównie w lasach liściastych i mieszanych oraz parkach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do sierpnia. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4,6-5,6 cm.

Pożywienie

Rośliny żywicielskie to: topola osika, czasem inne topole, wierzby, brzozy.

Rozmnażanie

Występują dwa pokolenia w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu garbatki miesięcznicy.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.38 / 63.71%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

© medianauka.pl, 2016-02-25, GAT-636015
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.