Plotosowate, sumiki koralowe

Plotosowate, sumiki koralowe (Plotosidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu sumokształtnych. Należy do niej około 30 gatunków.

Ryby te przypominają nieco węgorze, ale mają znacznie krótsze ciało. Płetwa grzbietowa krótka. Płetwa ogonowa, odbytowa i tłuszczowa tworzą jeden, długi pas. W płetwie grzbietowej i piersiowej znajduje się kolec jadowy. Jad jest groźny dla człowieka. Wokół otworu gębowego występują 3 lub 4 pary wąsów.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

To jedne z nielicznych sumokształtnych, które występują w wodach słonych. Można je spotkać u wybrzeży kontynentów w Oceanie Indyjskim i zachodniej części Pacyfiku.

Tryb życia i zachowanie

Tworzą ławice.

Morfologia i anatomia

Na ogół długość ciała wynosi 30 cm, największy gatunek osiąga 75-150 cm długości ciała.

Rozmnażanie

Zapłodnione jaja znajdują się między szczelinami koralowców, skał i tu się rozwijają.

Pożywienie

To drapieżniki.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese — Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura — Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
  • Włodzimierz Załachowski — Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2023-02-15, RODZ-1055©® Media Nauka 2008-2023 r.