Spis treści:
Plotosowate, sumiki koralowe
Plotosowate, sumiki koralowe (Plotosidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu sumokształtnych. Należy do niej około 30 gatunków.
Wygląd
Ryby te przypominają nieco węgorze, ale mają znacznie krótsze ciało. Płetwa grzbietowa krótka. Płetwa ogonowa, odbytowa i tłuszczowa tworzą jeden, długi pas. W płetwie grzbietowej i piersiowej znajduje się kolec jadowy. Jad jest groźny dla człowieka. Wokół otworu gębowego występują 3 lub 4 pary wąsów.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Plotosus lineatus
Mały sumik koralowy (Plotosus lineatus) to gatunek słonowodnej ryby z rodziny plotosowatych. Płetwa ogonowa, odbytowa i tłuszczowa tworzą jedną, długą strukturę. Ubarwienie brązowe z jasnymi, poziomymi pasami.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Anodontiglanis dahli
- Cnidoglanis macrocephalus
- Neosiluroides cooperensis
- Neosilurus ater
- Neosilurus brevidorsalis
- Neosilurus equinus
- Neosilurus gjellerupi
- Neosilurus gloveri
- Neosilurus hyrtlii
- Neosilurus idenburgi
- Neosilurus mollespiculum
- Neosilurus novaeguineae
- Neosilurus pseudospinosus
- Oloplotosus luteus
- Oloplotosus mariae
- Oloplotosus torobo
- sumik węgorzowaty (Plotosus anguillaris)
- duży sumik koralowy (Plotosus canius)
- Plotosus papuensis
- Porochilus argenteus
- Porochilus meraukensis
- Porochilus obbesi
- Porochilus rendahli
- Tandanus bellingerensis
- Tandanus bostocki
- Tandanus tandanus
- Tandanus tropicanus
Występowanie i środowisko
To jedne z nielicznych sumokształtnych, które występują w wodach słonych. Można je spotkać u wybrzeży kontynentów w Oceanie Indyjskim i zachodniej części Pacyfiku.
Tryb życia i zachowanie
Tworzą ławice.
Morfologia i anatomia
Na ogół długość ciała wynosi 30 cm, największy gatunek osiąga 75-150 cm długości ciała.
Rozmnażanie
Zapłodnione jaja znajdują się między szczelinami koralowców, skał i tu się rozwijają.
Pożywienie
To drapieżniki.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese - Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
- Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura - Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
- Włodzimierz Załachowski - Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2023-02-15, RODZ-1055