Truciel

Truciel (Sphoeroides spengleri) to gatunek morskiej ryby z rodziny rozdymkowatych. Ciało ma owalny, lekko wydłużony kształt. Wierzch oliwkowobrązowy z jasnymi plamami, na boku jasny pas, po bokach którego rząd ciemnych, owalnych plam od spodu na całej długości, a od góry w końcowej tylko części. Spód biały. Płetwy półprzezroczyste, szarawe lub żółtawe. Płetwa grzbietowa i odbytowa krótkie, na jednakowej wysokości. Płetwa ogonowa wachlarzowata. Głowa duża — zajmuje 1/3 długości ciała. Oczy osadzone na wierzchu ciała. Łusek brak. Od strony brzusznej obecne kolce.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Truciel (Sphoeroides spengleri)

© pipehorse – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ryba ta żyje w zachodniej części Atlantyku od wybrzeży na wysokości Bostonu w USA poprzez Zatokę Meksykańską i Morze Karaibskie po Rio de Janeiro w Brazylii.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk

Tryb życia i zachowanie

W chwili zagrożenia zwiększa rozmiary ciała. Ryba staje się kolczastym tworem, trudnym do połknięcia przez napastnika.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 30 cm.

Pożywienie

Poluje na denne bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To ryba trująca. Rozdymka nie tylko uwalnia truciznę na zewnątrz, ale silnie trujące są także jej wnętrzności, gonady, wątroba, a nawet mięso. Trucizna wpływa na ośrodek oddechowy w mózgu, powodując jego paraliż.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

© medianauka.pl, 2023-03-19, GAT-631816
©® Media Nauka 2008-2023 r.