Rozdymkowate

Rozdymkowate (Tetraodontidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu rozdymkokształtnych, do której zaliczamy 176 gatunków w 27 rodzajach.

Wygląd

Ryby te mają szczęki na kształt dzioba. Szczęki te są złożone z czterech części. Większość gatunków ma małe rozmiary. Większość gatunków jest mało ubarwiona, czasem pojawiają się skomplikowane wzory na ciele. Ciało ma kulisty kształt, lekko wydłużony.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Arotron wielkiArotron wielki

Arothron stellatus

Arotron wielki (Arothron stellatus) to to olbrzymi przedstawiciel rodziny rozdymkowatych. Ciało jest ubarwione na jasno w ciemne plamy, skóra tej ryby jest bezłuska. Na jej powierzchni znajdują się jednak kolce.


Kolcobrzuch nakrapianyKolcobrzuch nakrapiany

Arothron hispidus

Kolcobrzuch nakrapiany (Arothron hispidus) to gatunek ryby morskiej z rodziny rozdymkowatych. Ma owalną budowę ciała. Płetwy żółtawe, wierzch szary lub brązowawy z białawymi lub niebieskawymi kropkami.


Kolcobrzuch słodkowodnyKolcobrzuch słodkowodny

Monotrete palembangensis

Kolcobrzuch słodkowodny (Monotrete palembangensis) to gatunek ryby z rodziny rozdymkowatych, podobny nieco do kolcobrzucha zielonego. Wierzch ciała jest żółtawy lub ciemnozielony. Spód jest białawy lub żółty.


Rozdymka walentynka, rozdymka pasiastaRozdymka walentynka, rozdymka pasiasta

Canthigaster valentini

Rozdymka walentynka (Canthigaster valentini) to ryba z rodziny rozdymkowatych. Ma duże oczy, pysk ostro zakończony. Płetwa grzbietowa i odbytowa jest przesunięta ku tyłowi. Spód biały, z wierzchu pasiaste, brązowe plamy.

Inne gatunki

  • Jeżówka brazylijska (Colomesus psittacus)
  • Lagocephalus sceleratus
  • Takifugu niphobles
  • Kolcobrzuch nilowy (Tetradoon fahaka)
  • Kolcobrzuch dwuplamy (Tetraodon biocellatus)
  • Kolcobrzuch zielony (Tetraodon cf. nigroviridis)
  • Kolcobrzuch pierścieniowy (Tetraodon mbu)
  • Kolcobrzuch brunatny (Tetraodon miurus)

Występowanie i środowisko

Gatunki tej rodziny można spotkać w strefie tropikalnej i umiarkowanej mórz. Zamieszkują rafy koralowe, podwodne łąki morskich raf, ujścia rzek. Niektóre gatunki żyją w głębinach (poniżej 100 m). Tylko kilka gatunków zamieszkuje wody słodkie.

Tryb życia i zachowanie

W chwili zagrożenia ryby te zmieniają kształt, zwiększając rozmiary ciała. Przekształcone łuski na ciele po rozdęciu ciała powodują, że ryba staje się kolczastym tworem, trudnym do połknięcia przez napastnika.

Morfologia i anatomia

W budowie anatomicznej nie występuje miednica, żebra i kolce płetwy grzbietowej.

Rozmnażanie

Wiele gatunków odbywa tarło grupowo na płyciznach.

Pożywienie

Zjadają bezkręgowce, ryby, roślinność.

Ochrona i zagrożenia

Mimo zagrożenia zatruciem, wiele gatunków serwuje się w restauracjach.

Ciekawostki

Niektóre rozdymki, szczególnie gatunki pochodzące z Indo-Pacyfiku, są bardzo trujące. Narządy wewnętrzne tych ryb, czasem skóra lub krew zawierają tetrodotoksynę, jedną z najgroźniejszych dla człowieka neurotoksyn. Każdego roku z powodu zatrucia ginie wiele ludzi. Niektóre gatunki potrafią nawet wydzielać toksynę do otaczającej ją wody.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-06-21, RODZ-951Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.