logo

Arotron nakrapiany

Arotron nakrapiany (Arothron meleagris) to gatunek ryby z rodziny rozdymkowatych. Ciało jest pokryte kolcami. Występują dwie odmienne odmiany barwne: ciemna i jasna. Odmiana ciemna jest cała nakrapiana białymi plamkami. Odmiana żółta ma niemalże jednolicie żółte ubarwienie i tylko pojedyncze, czarne plamki rozrzucone po całym ciele.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ma bardzo szeroki zasięg występowania. Ryba ta występuje w Oceanie Indyjskim oraz w Pacyfiku od wschodnich wybrzeży Afryki i Madagaskaru po Indonezję, wyspy wokół Australii, wyspy pacyficzne i zachodnie wybrzeża obu Ameryk.

Tryb życia i zachowanie

W razie niebezpieczeństwa ryba ta rozdyma się do niemalże kulistej postaci.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2019-06-20, GAT-631723
Pokrewne gatunki ryb

ikona
Arothron mappa
ikona
Arothron reticularis
ikonaArotron wielki
Arothron stellatus
ikonaKolcobrzuch nakrapiany
Arothron hispidus
Rozdymkowate
Rozdymkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski - Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki wędkarza
Kolorowe skarpetki Miasto
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.