Arotron nakrapiany

Arotron nakrapiany (Arothron meleagris) to gatunek ryby z rodziny rozdymkowatych. Ciało jest pokryte kolcami. Występują dwie odmienne odmiany barwne: ciemna i jasna. Odmiana ciemna jest cała nakrapiana białymi plamkami. Odmiana żółta ma niemalże jednolicie żółte ubarwienie i tylko pojedyncze, czarne plamki rozrzucone po całym ciele.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Arotron nakrapiany (Arothron meleagris)

Odmiana ciemna © Vladimir Wrangel – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ma bardzo szeroki zasięg występowania. Ryba ta występuje w Oceanie Indyjskim oraz w Pacyfiku od wschodnich wybrzeży Afryki i Madagaskaru po Indonezję, wyspy wokół Australii, wyspy pacyficzne i zachodnie wybrzeża obu Ameryk.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

W razie niebezpieczeństwa ryba ta rozdyma się do niemalże kulistej postaci.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008

© medianauka.pl, 2019-06-20, GAT-631723
©® Media Nauka 2008-2023 r.