Aksolotl tygrysi, ambystoma tygrysia
Aksolotl tygrysi, zwana ambystomą tygrysią (Ambystoma tigrinum), to największy przedstawiciel rodziny ambystomów. Aksolotl tygrysi ma kolor skóry oliwkowy z ciemnymi plamkami na całym ciele, układającymi się we wzór podobny do tygrysiego. Posiada długi ogon. Ma masywne ciało o dużej głowie, długi ogon. Ma małe oczy, zaopatrzone w powieki.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko
Ameryka Północna na obszarze USA, Kanady i Meksyku. Lubi wilgotne tereny w pobliżu wolno płynących cieków wodnych w lasach, górach i na preriach. Jest to płaz ogoniasty o największym zasięgu występowania w Ameryce Północnej. Zamieszkuje prerie, lasy liściaste i iglaste, pustynie, półpustynie, łąki. Pionowy zasięg występowania: od 0 do 3350 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Aktywny nocą. Prowadzi poza okresem godowym lądowy tryb życia. W dzień odpoczywa w zakamarkach, szczelinach i norach ssaków. W zimie hibernuje na lądzie. Większość swojego życia spędza w norach gryzoni. Wychodzi z nich nocą i podczas deszczu.
Pożywienie
Zjada małe bezkręgowce takie jak dżdżownice, ślimaki, owady, ale także małe myszy. Zjada osobniki własnego gatunku. Larwy żywią się planktonem zwierzęcym.
Rozmnażanie
Preferuje do rozrodu zbiorniki o piaszczystym dnie. Samce pozostawiają spermatofory na dnie spokojnych zbiorników wodnych. Samice podejmują spermatofory wargami kloakalnymi i składają kilka nieregularnych skupisk skrzeku. Szybkość rozwoju młodych zależy od temperatury wody. Gdy woda jest zbyt zimna, larwy nigdy się nie przekształcają w osobniki dorosłe, uzyskują jednak zdolność do rozmnażania się.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Wybrane podgatunki:
Ambystoma tigrinum tigrinum
Ambystoma tigrinum mavortium
Ambystoma tigrinum melanostictum
Ambystoma tigrinum nebulosum
Ambystoma tigrinum diaboli
Ambystoma tigrinum stebbinsi
Pokrewne gatunki płazów
- Aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum)
- Ambystoma krecia (Ambystoma talpoideum)
- (Ambystoma gracile)
- (Ambystoma mavortium)
- Ambystoma długopalca (Ambystoma macrodactylum)
- Ambystoma paskowana (Ambystoma opacum)
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?
© medianauka.pl, 2012-04-24, GAT-121