Ambystomy
Ambystomy (Ambystomatidae), zwane też ambystomowatymi (dawniej poprzecznozębnymi), to rodzina płazów z rzędu płazów ogoniastych. Rodzina ta liczy dziś 30 gatunków. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny.
Wygląd
Długość ciała waha się w granicach 9-34 cm. Ciała mają masywną budowę, głowa jest szeroka, wszystkie gatunki mają cztery kończyny. Ogon jest długi, szeroki, cienki na końcu. Ambystomy mają małe oczy, u wielu gatunków za oczami znajdują się parotydy. Dobrze widoczne są bruzdy międzyżebrowe.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Ambystoma gracile
Ambystoma gracile to gatunek płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych. Ubarwienie brązowawo-cielisty. Ciało, w tym głowa, spłaszczone grzbietobrzusznie, ogon lekko spłaszczony bocznie.

Ambystoma mavortium
Ambystoma mavortium to gatunek płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych. Kończyny dobrze wykształcone. Ogon dość długi, bocznie spłaszczony. Ubarwienie ciała żółto-czarne.

Ambystoma mexicanum
Aksolotl to występujący endemicznie w jeziorze Xochimilco płaz, zachowujący w ciągu całego życia formę larwalną, zdolną do rozmnażania. Ma skrzela zewnętrzne, masywne ciało, dość dużą głowę, małe kończyny, przednie mają po 4 palce, tylne po pięć.

Ambystoma tigrinum
Największy przedstawiciel rodziny ambystomów. Ma oliwkowy kolor skóry z ciemnymi plamkami. Posiada długi ogon. Ma masywne ciało o dużej głowie, długi ogon. Ma małe oczy, zaopatrzone w powieki.

Ambystoma macrodactylum
Ambystoma długopalca (Ambystoma macrodactylum) to gatunek płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych. Kończyny są zakończone długimi palcami, ogon bocznie spłaszczony. Ma gładką, błyszczącą skórę, czarną, brązową lub szarą.

Ambystoma opacum
Ambystoma paskowana (Ambystoma opacum) to gatunek płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych, jeden z najmniejszych przedstawicieli tej rodziny. Ciało jest czarne z dużymi, szarymi lub srebrnymi plamami u samic, białymi u samców.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.






Inne gatunki
- Ambystoma altamirani
- Ambystoma amblycephalum
- Ambystoma andersoni
- Ambystoma annulatum
- Ambystoma barbouri
- Ambystoma bishopi
- Ambystoma bombypellum
- Ambystoma californiense
- Ambystoma cingulatum
- Ambystoma dumerilii
- Ambystoma flavipiperatum
- Ambystoma granulosum
- Ambystoma jeffersonianum
- Ambystoma laterale
- Ambystoma leorae
- Ambystoma lermaense
- Ambystoma mabeei
- Ambystoma maculatum
- Ambystoma ordinarium
- Ambystoma rivulare
- Ambystoma rosaceum
- Ambystoma silvense
- Ambystoma talpoideum
- Ambystoma taylori
- Ambystoma texanum
- Ambystoma velasci
Występowanie i środowisko
Ambystomy występują wyłącznie w Ameryce Północnej.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
Ambystomy posiadają płuca. Neoteniczne gatunki oraz osobniki w stadium larwalnym są wyposażone w po cztery szpary skrzelowe po każdej stronie głowy. Ich zęby podniebienne znajdują się za nozdrzami wewnętrznymi i układają się w kilka poprzecznych szeregów.
Skóra jest gładka, zwykle słabo ubarwiona. Zdarzają się jednak gatunki jaskrawo ubarwione.
Kończyny przednie mają cztery palce, tylne - pięć palców. Ogon jest bocznie spłaszczony. Zapłodnienie jest wewnętrzne za pomocą spermatoforów. Kijanki mają skrzela zewnętrzne. Mogą osiągać zdolność do rozmnażania w stadium larwalnym. Preferują wody stojące. Żyją w Ameryce Północnej.
Rozmnażanie
Gody oraz zapłodnienie odbywa się w środowisku wodnym, najczęściej wiosną. Zdarzają się widowiskowe marsze setek osobników do zbiorników wodnych rozrodczych. Samce nierzadko walczą o samice. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Najpierw samce składają pakiety plemników przed samicą, które samica pobiera za pomocą warg kloakalnych. Samica składa później jaja pojedynczo, przyczepiając je do różnych rzeczy znajdujących się w wodzie lub składa całe kłęby jaj. Tylko ambystoma paskowana nie składa jaj do wody.
Z jaj wykluwają się wolno żyjące larwy. Przeobrażenie następuje w okresie od kilku miesięcy do kilku lat. Zdarza się neotenia.
Pożywienie
Brak danych.
Ochrona i zagrożenia
Gatunki ambystom, które występują endemicznie są zwykle zagrożone wyginięciem.
Ciekawostki
Brak danych.
Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?
© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-33