Logo Media Nauka

FacebookAlbatrosy

Albatrosy (Diomedeidae) to rodzina ptaków z rzędu rurkonosych. Rodzina ta liczy dziś 4 rodzaje i 21 gatunków. Nad Bałtyk albatrosy nie zalatują.

Wygląd

Albatrosy mają krępą budowę ciała, dużą głowę z potężnym, zakończonym hakowato dziobem. Nozdrza zewnętrzne usytuowane są po bokach nasady dzioba i nie łączą się ze sobą. Palce stóp są spięte błonami pławnymi. Charakterystyczne są wąskie i bardzo długie skrzydła oraz obecność specjalnych ścięgien, które blokują skrzydła w rozpostartej pozycji. Najczęściej kolor upierzenia jest biały, także brązowy z niewielkimi domieszkami czerni.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Albatros ciemnobrewy, albatros czarnobrewyAlbatros ciemnobrewy, albatros czarnobrewy

Thalassarche melanophris

Albatros ciemnobrewy, albatros czarnobrewy to gatunek ptaka z rodziny albatrosów. Upierzenie białe, skrzydła i ogon szarobrązowe. Dziób jest żółty. Nad okiem biegnie ciemna brew.


Albatros galapagoskiAlbatros galapagoski

Phoebastria irrorata

Albatros galapagoski (Phoebastria irrorata) to duży ptak z rodziny albatrosów z Galapagos. Ma dużą głowę z haczykowato zakończonym żółtym dziobem. Nozdrza zewnętrzne usytuowane są po bokach nasady dzioba i nie łączą się ze sobą.


Albatros szarogłowyAlbatros szarogłowy

Thalassarche chrysostoma

Albatros szarogłowy (Thalassarche chrysostoma) to dużego, morskiego gatunek ptaka z rodziny albatrosów. Głowa oraz szyja są szare, grzbiet ciemnoszary. Dziób jest czarny z żółtym pasem .


Albatros wędrownyAlbatros wędrowny

Diomedea exulans

To najwiekszy przedstawiciel rodziny albatrosów, obecnie narażony na wymarcie. Jego rozpiętość skrzydeł to ponad 3,5 metra. Dorosłe osobniki są białe z ciemnymi końcówkami piór na skrzydłach. Od spodu skrzydła są białe, z wierzchu brązowe.

Inne gatunki

  • Albatros białolicy (Diomedea amsterdamensis)
  • Albatros białoczelny (Diomedea bulleri)
  • Albatros królewski (Diomedea epomophora)
  • Albatros krótkosterny (Phoebastria albatrus)
  • Albatros ciemnolicy (Phoebastria immutabilis)
  • Albatros czarnonogi (Phoebastria nigripes)
  • Albatros brunatny (Phoebetria fusca)
  • Albatros ciemnogłowy (Phoebetria palpebrata)
  • Albatros żółtodzioby (Thalassarche chlororhynchos)
  • Albatros siwogłowy (Thalassarche eremita)

Występowanie i środowisko

Ptaki te żyją na otwartym oceanie głównie wód półkuli południowej od strefy podzwrotnikowej po Antarktydę. Kilka gatunków żyje na północnym Pacyfiku.

Tryb życia i zachowanie

Są świetnymi lotnikami. Ich lot to szybowanie z szeroko i nieruchomo rozpostartymi skrzydłami. Wydaje się, że ptaki te w ogóle nie potrzebują poruszać skrzydłami, aby unosić się w powietrzu. Ptaki te nierzadko podążają za statkami. Są także świetnymi pływakami, czasem nurkują na niewielką głębokość.

Wystraszone pisklęta zwracają treść żołądka, tak zwany tran żołądkowy.

To jedne z najdłużej żyjących ptaków. Dożywają nawet 30 lat.

Pisklę potrafi oddalić się od gniazda w poszukiwaniu cienia, ale gdy spostrzeże rodzica, biegnie do gniazda po pokarm.

Rozmnażanie

Gniazdowanie ma miejsce na odległych wyspach oceanicznych zazwyczaj w koloniach, choć niektóre gatunki gnieżdżą się samotnie. Gniazdo to na ogół zwykły kopiec utworzony z mułu, wysłany piórami i trawami. Odbywają toki. Ptaki niektórych gatunków łączą się w pary na całe życie. Samica znosi tylko jedno jajo, które samiec i samica na zmianę wysiaduje przez 2-3 miesiące. Pisklęta długo się rozwijają. Czasem dopiero po roku osiągają zdolność lotu. W takim przypadku lęgi nie odbywają się każdego roku.

Pożywienie

Albatrosy polują przede wszystkim na mątwy, ryby, skorupiaki. Podążając za statkami zjadają też różnego rodzaju odpadki organiczne. Młode karmione są częściowo strawionym pokarmem, zwracanym przez rodziców.

Ochrona i zagrożenia

Mimo izolacji tych ptaków od miejsc zaludnionych, kilku gatunkom grozi wymarcie na skutek działalności człowieka. Dużym zagrożeniem jest połów ryb za pomocą sieci haczykowych, który potrafi rocznie zabić przy okazji ponad 40 000 ptaków! Niegdyś masowo zabijano te ptaki dla pierza. Dwa gatunki są krytycznie zagrożone, dwa kolejne zagrożone wymarciem, 13 gatunków jest narażonych na wymarcie.

Ciekawostki

Albatrosy to jedne z najbardziej długowiecznych ptaków.
© medianauka.pl, 2015-02-27, RODZ-258Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.