Bekaśnice

Bekaśnice (Aramidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Rodzina ta liczy dziś tylko 1 gatunek. W Polsce bekaśnice nie występują.

To duże ptaki o sylwetce chruścieli, z dość długim, zakrzywionym w dół dziobem, długimi nogami i szyją. Palce nie są spięte błoną pławną. Skrzydła są zaokrąglone, ogon krótki. Upierzenie brązowe z zielonym odcieniem z białym kreskowaniem.

Występowanie i środowisko

Ameryka Północna od Florydy, poprzez Amerykę Środkową po duży areał w Ameryce Południowej. Zamieszkują mokradła, brzegi różnych wodnych zbiorników.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna1
Ameryka Południowa1
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Charakteryzuje je powolny, kulejący chód. Dobrze pływają i latają. Prowadzą zasadniczo nocny tryb życia, choć żerują też za dnia.

Rozmnażanie

Gniazdo jest duże, zbudowane z patyków lub wodnej roślinności, usytuowane na ziemi lub na drzewie. Samica składa 5-7 jaj, które z samcem na zmianę wysiaduje 27 dni. Pisklęta są dobrze rozwinięte już po wykluciu. Niedługo potem rodzice przeprowadzają młode do drugiego gniazda, pływającej platformy na wodzie.

Pożywienie

Podstawę ich diety stanowią ślimaki. Zjadają też żaby, jaszczurki i owady.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ptaki te budują dwa gniazda i oba są podczas okresu lęgowego wykorzystywane na różnym etapie rozwoju potomstwa.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:
Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.8 / 69.33%
2024-01-18Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-07, RODZ-268Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.