Logo Media Nauka

FacebookBekaśnice

Bekaśnice (Aramidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Rodzina ta liczy dziś tylko 1 gatunek. W Polsce bekaśnice nie występują.

Wygląd

To duże ptaki o sylwetce chruścieli, z dość długim, zakrzywionym w dół dziobem, długimi nogami i szyją. Palce nie są spięte błoną pławną. Skrzydła są zaokrąglone, ogon krótki. Upierzenie brązowe z zielonym odcieniem z białym kreskowaniem.

Gatunki

Wykaz gatunków.

BekaśnicaBekaśnica

Aramus guarauna

Bekaśnica to jedyny przedstawiciel tej rodziny ptaków.Ma długi, zakrzywiony ku dołowi i lekko bocznie spłaszczony dziób, długie nogi i szyję, zaokrąglone skrzydła oraz krótki ogon. Porusza się powoli w taki sposób, jakby kulał. Bardzo dobrze pływa.

Występowanie i środowisko

Ameryka Północna od Florydy, poprzez Amerykę Środkową po duży areał w Ameryce Południowej. Zamieszkują mokradła, brzegi różnych wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Charakteryzuje je powolny, kulejący chód. Dobrze pływają i latają. Prowadzą zasadniczo nocny tryb życia, choć żerują też za dnia.

Rozmnażanie

Gniazdo jest duże, zbudowane z patyków lub wodnej roślinności, usytuowane na ziemi lub na drzewie. Samica składa 5-7 jaj, które z samcem na zmianę wysiaduje 27 dni. Pisklęta są dobrze rozwinięte już po wykluciu. Niedługo potem rodzice przeprowadzają młode do drugiego gniazda, pływającej platformy na wodzie.

Pożywienie

Podstawę ich diety stanowią ślimaki. Zjadają też żaby, jaszczurki i owady.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Ptaki te budują dwa gniazda i oba są podczas okresu lęgowego wykorzystywane na różnym etapie rozwoju potomstwa.
© medianauka.pl, 2015-03-07, RODZ-268Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.