logoBekaśnice

Bekaśnice (Aramidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Rodzina ta liczy dziś tylko 1 gatunek. W Polsce bekaśnice nie występują.

Wygląd

To duże ptaki o sylwetce chruścieli, z dość długim, zakrzywionym w dół dziobem, długimi nogami i szyją. Palce nie są spięte błoną pławną. Skrzydła są zaokrąglone, ogon krótki. Upierzenie brązowe z zielonym odcieniem z białym kreskowaniem.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


BekaśnicaBekaśnica

Aramus guarauna

Bekaśnica to jedyny przedstawiciel tej rodziny ptaków.Ma długi, zakrzywiony ku dołowi i lekko bocznie spłaszczony dziób, długie nogi i szyję, zaokrąglone skrzydła oraz krótki ogon. Porusza się powoli w taki sposób, jakby kulał. Bardzo dobrze pływa.

Występowanie i środowisko

Ameryka Północna od Florydy, poprzez Amerykę Środkową po duży areał w Ameryce Południowej. Zamieszkują mokradła, brzegi różnych wodnych zbiorników.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna1
Ameryka Południowa1
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Charakteryzuje je powolny, kulejący chód. Dobrze pływają i latają. Prowadzą zasadniczo nocny tryb życia, choć żerują też za dnia.

Rozmnażanie

Gniazdo jest duże, zbudowane z patyków lub wodnej roślinności, usytuowane na ziemi lub na drzewie. Samica składa 5-7 jaj, które z samcem na zmianę wysiaduje 27 dni. Pisklęta są dobrze rozwinięte już po wykluciu. Niedługo potem rodzice przeprowadzają młode do drugiego gniazda, pływającej platformy na wodzie.

Pożywienie

Podstawę ich diety stanowią ślimaki. Zjadają też żaby, jaszczurki i owady.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ptaki te budują dwa gniazda i oba są podczas okresu lęgowego wykorzystywane na różnym etapie rozwoju potomstwa.
© medianauka.pl, 2015-03-07, RODZ-268 

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki Miasto
Kubek sowy
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.