Bekaśnica

Bekaśnica (Aramus guarauna) to dość duży ptak o sylwetce chruściela. Ma długi, zakrzywiony ku dołowi i lekko bocznie spłaszczony dziób, długie nogi i szyję, zaokrąglone skrzydła oraz krótki ogon. Palce nie są spięte błoną pławną. Upierzenie brązowe z zielonym odcieniem. Szyja i głowa nieco jaśniejsze. W dużej części występuje białe kreskowanie, drobniejsze na szyi i głowie. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ameryka Północna od Florydy, poprzez Amerykę Środkową po duży areał w Ameryce Południowej. Występuje też na Karaibach. Zamieszkuje mokradła, bagna, wszelkie tereny podmokłe.

Tryb życia i zachowanie

Porusza się powoli w taki sposób, jakby kulał. Bardzo dobrze pływa. Jest aktywna w nocy. Jest widywana także za dnia i za dnia czasem żeruje. W poszukiwaniu pokarmu brodzi w wodzie lub chodzi po pływającej roślinności wodnej, sondując dziobem muł w poszukiwaniu pokarmu.

Lot sprawny. W locie szyja i nogi są prosto wyciągnięte. Nogi wystają poza ogon.

Głos płaczący, gdaczący, wrzeszczący. Odzywa się nocą.

Morfologia i anatomia

Rozmiar jaj: 60 × 44 mm

Pożywienie

Odżywia się ślimakami, głównie z rodzaju Pomacea. Wyciąga je z mułu na brzeg lub na płytką wodę i sprawnie wyciąga ciało ślimaka z muszli i połyka je. Do ich diety zalicza się też także w mniejszej mierze owady, żaby, jaszczurki.

Rozmnażanie

Buduje dwa gniazda. Pierwsze jest jest duże, zbudowane z patyków lub wodnej roślinności, usytuowane na ziemi lub na drzewie, czasem bardzo wysoko. Samica składa 5-7 jaj, które z samcem na zmianę wysiaduje przez 27 dni. Po wykluciu pisklęta są dobrze rozwinięte i niedługo potem rodzice przeprowadzają je do drugiego gniazda, pływającej platformy na wodzie, gdzie dalej się nimi opiekują.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W USA znajduje się pod ścisłą ochroną. Poprzez degradację naturalnych środowisk ptak ten znika z niektórych rejonów pierwotnego występowania.

Ciekawostki

Ptaki te budują dwa gniazda i oba są podczas okresu lęgowego wykorzystywane na różnym etapie rozwoju potomstwa.


Pokrewne gatunki ptaków

Bekaśnice
Bekaśnice

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-07, GAT-718




Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.