logo

Bekaśnica

Bekaśnica (Aramus guarauna) to dość duży ptak o sylwetce chruściela. Ma długi, zakrzywiony ku dołowi i lekko bocznie spłaszczony dziób, długie nogi i szyję, zaokrąglone skrzydła oraz krótki ogon. Palce nie są spięte błoną pławną. Upierzenie brązowe z zielonym odcieniem. Szyja i głowa nieco jaśniejsze. W dużej części występuje białe kreskowanie, drobniejsze na szyi i głowie. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ameryka Północna od Florydy, poprzez Amerykę Środkową po duży areał w Ameryce Południowej. Występuje też na Karaibach. Zamieszkuje mokradła, bagna, wszelkie tereny podmokłe.

Tryb życia i zachowanie

Porusza się powoli w taki sposób, jakby kulał. Bardzo dobrze pływa. Jest aktywna w nocy. Jest widywana także za dnia i za dnia czasem żeruje. W poszukiwaniu pokarmu brodzi w wodzie lub chodzi po pływającej roślinności wodnej, sondując dziobem muł w poszukiwaniu pokarmu.

Lot sprawny. W locie szyja i nogi są prosto wyciągnięte. Nogi wystają poza ogon.

Pożywienie

Odżywia się ślimakami, głównie z rodzaju Pomacea. Wyciąga je z mułu na brzeg lub na płytką wodę i sprawnie wyciąga ciało ślimaka z muszli i połyka je. Do ich diety zalicza się też także w mniejszej mierze owady, żaby, jaszczurki.

Rozmnażanie

Buduje dwa gniazda. Pierwsze jest jest duże, zbudowane z patyków lub wodnej roślinności, usytuowane na ziemi lub na drzewie, czasem bardzo wysoko. Samica składa 5-7 jaj, które z samcem na zmianę wysiaduje przez 27 dni. Po wykluciu pisklęta są dobrze rozwinięte i niedługo potem rodzice przeprowadzają je do drugiego gniazda, pływającej platformy na wodzie, gdzie dalej się nimi opiekują.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W USA znajduje się pod ścisłą ochroną. Poprzez degradację naturalnych środowisk ptak ten znika z niektórych rejonów pierwotnego występowania.

Ciekawostki

Ptaki te budują dwa gniazda i oba są podczas okresu lęgowego wykorzystywane na różnym etapie rozwoju potomstwa.


© medianauka.pl, 2015-03-07, GAT-718
Pokrewne gatunki ptaków

Bekaśnice
Bekaśnice

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?


Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kubek sowy
Mapa świata Puzzle
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.