PL

Błyszczka spiżówka

Błyszczka spiżówka (Diachrysia chrysitis) to gatunek motyla z rodziny sówkowatych, pięknie ubarwiony, z charakterystycznym garbem. To jeden z najpiękniejszych naszych motyli. Skrzydła wydają się być pokryte złotem, są także pokryte pięknym wzorem złożonym z nieregularnych plam o kolorze brązowym, brzegi skrzydeł są jasnobrązowe i nie mają połysku. Poza dużym garbem na części grzbietowej widać dwa małe garby. Głowa jest jasnobrązowa, oczy duże. Gąsienica jest zielona z białawą linią, która biegnie wzdłuż ciała.


Błyszczka spiżówka (Diachrysia chrysitis)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Motyl ten występuje dość często na terenie całego kraju. Można go spotkać na łąkach, polach, w ogrodach, na skrajach lasu.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Czasem jednak także lata za dnia. Zimuje stadium gąsienicy. Dorosłe motyle wabi światło lamp.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są zielne rośliny takie jak pokrzywa, mniszek lekarski, babka. Dorosłe motyle przylatują do kwiatów.

Rozmnażanie

Przepoczwarzenie następuje w kokonie. W ciągu roku występują zwykle dwa pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To jeden z najpiękniejszych krajowych motyli.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-09-30, GAT-978

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Błyszczka spiżówka
         

Okres lotu pierwszego pokolenia błyszczki spiżówki.

         

Okres lotu drugiego pokolenia błyszczki spiżówki.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.