Logo Media Nauka

Facebook

Brudnica nieparka (Lymantria dispar)
Samica brudnicy nieparki © mirekkijewski - Fotolia.com

Brudnica nieparka

Brudnica nieparka (Lymantria dispar) to rodzimy motyl zaliczany do ciem. Samce są mniejsze od samic, a ich czułki są pierzaste, podczas gdy samice mają czułki nitkowate. Tułów i odwłok są masywne, owłosione. Gąsienice są ciemne, z pęczkami szczeciniastych włosków, mają też brodawki w kolorze ciemnoniebieskim i bordowym. Samce mają skrzydła brązowawe z ciemniejszym rysunkiem. Samice są białawe z podobnym rysunkiem jak u samców.

Występowanie i środowisko PL

Są obecne na terenie całego kraju. Można ją spotkać w skupiskach drzew liściastych.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o aktywności nocnej, chociaż samce są widywane podczas lotu także za dnia. Zimują jaja z rozwiniętymi małymi gąsienicami w środku. Nocą ćmy wabi światło lamp. Samice latają niechętnie.

Pożywienie

Dorosłe osobniki brudnicy nieparki nie pobierają pokarmu. Gąsienice żywią się liśćmi drzew liściastych, w tym owocowych. Najczęściej są to dęby, topole, wierzby.

Rozmnażanie

Samica wabi samce za pomocą feromonów nieraz ze znacznych odległości. Samica składa jaja w złożach na korze drzew. Gąsienice wytwarzają oprzęd, w którym następuje przepoczwarzenie.

Ochrona i zagrożenia

Występuje pospolicie i należy do szkodników upraw leśnych.

Ciekawostki

Podczas masowych pojawów gąsienice tego szkodnika potrafią ogołocić z liści całe połaci drzew.

W 1869 roku ćma ta została zawleczona do Ameryki Północnej, gdzie stała się ogromnym problemem.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-02-25, GAT-706


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu brudnicy nieparki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaBrudnica mniszka
Lymantria monacha
Brudnicowate
Brudnicowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.