Czworookowate

Czworookowate (Anablepidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu karpieńcokształtnych, do której zaliczamy 13 gatunków w 3 rodzajach.

Wygląd

Oczy są usadowione wysoko na głowie, wypukłe. Płetwa grzbietowa przesunięta mocno ku tyłowi u czworooków i bliżej u jenynsji. U samców płetwa odbytowa jest przekształcona w narząd kopulacyjny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


CzworookCzworook

Anableps anableps

Czworook (Anableps anableps) to gatunek ryby z rodziny czworookowatych. Ciało jest wydłużone. Płetwa grzbietowa przesunięta ku tyłowi. Wzdłuż ciała biegnie ciemna smuga. Oczy usadowione na wierzchu głowy, wystają ponad linię grzbietu.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Czworooki i białook żyją w wodach słodkich i słonawych, reszta w wodach słodkich.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 2,5 do 35 cm.

Rozmnażanie

U czworooków i jenynsiji zapłodnienie jest wewnętrzne, a zarodki rozwijają się wewnątrz ciała samicy. Białook składa ikrę, którą samiec zapładnia w wodzie.

Pożywienie

Zjadają pokarm pochodzenia roślinnego oraz niewielkie bezkręgowce.
Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-06-19, RODZ-971Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.