Logo Media Nauka

FacebookCzworookowate

Czworookowate (Anablepidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu karpieńcokształtnych, do której zaliczamy 13 gatunków w 3 rodzajach.

Wygląd

Oczy są usadowione wysoko na głowie, wypukłe. Płetwa grzbietowa przesunięta mocno ku tyłowi u czworooków i bliżej u jenynsji. U samców płetwa odbytowa jest przekształcona w narząd kopulacyjny.

Gatunki

Wykaz gatunków.

CzworookCzworook

Anableps anableps

Czworook (Anableps anableps) to gatunek ryby z rodziny czworookowatych. Ciało jest wydłużone. Płetwa grzbietowa przesunięta ku tyłowi. Wzdłuż ciała biegnie ciemna smuga. Oczy usadowione na wierzchu głowy, wystają ponad linię grzbietu.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Czworooki i białook żyją w wodach słodkich i słonawych, reszta w wodach słodkich.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 2,5 do 35 cm.

Rozmnażanie

U czworooków i jenynsiji zapłodnienie jest wewnętrzne, a zarodki rozwijają się wewnątrz ciała samicy. Białook składa ikrę, którą samiec zapładnia w wodzie.

Pożywienie

Zjadają pokarm pochodzenia roślinnego oraz niewielkie bezkręgowce.
© medianauka.pl, 2019-06-19, RODZ-971


Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki ryby akwarium
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.