Czworookowate

Czworookowate (Anablepidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu karpieńcokształtnych, do której zaliczamy 13 gatunków w 3 rodzajach.

Oczy są usadowione wysoko na głowie, wypukłe. Płetwa grzbietowa przesunięta mocno ku tyłowi u czworooków i bliżej u jenynsji. U samców płetwa odbytowa jest przekształcona w narząd kopulacyjny.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Czworooki i białook żyją w wodach słodkich i słonawych, reszta w wodach słodkich.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 2,5 do 35 cm.

Rozmnażanie

U czworooków i jenynsiji zapłodnienie jest wewnętrzne, a zarodki rozwijają się wewnątrz ciała samicy. Białook składa ikrę, którą samiec zapładnia w wodzie.

Pożywienie

Zjadają pokarm pochodzenia roślinnego oraz niewielkie bezkręgowce.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Czy ryby widzą dobrze w wodzie?
Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-06-19, RODZ-971©® Media Nauka 2008-2023 r.