logo

Daniel mezopotamski

Daniel mezopotamski, daniel perski (Dama mesopotamica) to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, dawniej uważany za podgatunek daniela. Samiec ma masywne poroże. Od daniela odróżnia go większy rozmiar ciała, mniej rozwinięte i łopatowate poroże samca i wyraźniejsze cętkowanie.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Niegdyś szeroko rozpowszechniony w Azji Mniejszej i północnej części Afryki. Dziś jedynie na niewielkim obszarze Iranu i w niewielu ogrodach zoologicznych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 2,4 m, wysokość w kłębie 110 cm, a ciężar ciała do 200 kg.

Pożywienie

To ssak roślinożerny.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Do 1957 roku uznawany za wytępiony i wymarły. Wówczas odnaleziono nieliczne grupy na granicy Iraku i Iranu.


© medianauka.pl, 2019-07-14, GAT-624164
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaDaniel
Dama dama
Jeleniowate
Jeleniowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Wiadomości

Co ma opel do daniela?

Co ma opel do daniela?

Kiedy w 1940 r. uznano daniele mezopotamskie za gatunek wymarły w środowisku naturalnym, wydawało się, że straciliśmy je bezpowrotnie. Jednak niemiecki hrabia Fritz Adam Hermann von Opel sfinansował ekspedycję, która na przełomie 1957-59 roku odnalazła 25 osobników. Dzisiaj na świecie żyje ich ponad 700, w tym 5 we wrocławskim zoo, gdzie stado powiększyło się właśnie o kolejnego osobnika.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Klaus Richarz - Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, ISBN 978-83-7175-788-4, Delta
Polecamy w naszym sklepie

Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Puzzle 1000 Ssaki
Mapa świata Puzzle
Zoologia ssaki
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.