logo

Daniel mezopotamski

Daniel mezopotamski, daniel perski (Dama mesopotamica) to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, dawniej uważany za podgatunek daniela. Samiec ma masywne poroże. Od daniela odróżnia go większy rozmiar ciała, mniej rozwinięte i łopatowate poroże samca i wyraźniejsze cętkowanie.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Niegdyś szeroko rozpowszechniony w Azji Mniejszej i północnej części Afryki. Dziś jedynie na niewielkim obszarze Iranu i w niewielu ogrodach zoologicznych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 2,4 m, wysokość w kłębie 110 cm, a ciężar ciała do 200 kg.

Pożywienie

To ssak roślinożerny.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Do 1957 roku uznawany za wytępiony i wymarły. Wówczas odnaleziono nieliczne grupy na granicy Iraku i Iranu.© medianauka.pl, 2019-07-14, GAT-624164
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaDaniel
Dama dama
Jeleniowate
Jeleniowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Wiadomości

Co ma opel do daniela?

Co ma opel do daniela?

Kiedy w 1940 r. uznano daniele mezopotamskie za gatunek wymarły w środowisku naturalnym, wydawało się, że straciliśmy je bezpowrotnie. Jednak niemiecki hrabia Fritz Adam Hermann von Opel sfinansował ekspedycję, która na przełomie 1957-59 roku odnalazła 25 osobników. Dzisiaj na świecie żyje ich ponad 700, w tym 5 we wrocławskim zoo, gdzie stado powiększyło się właśnie o kolejnego osobnika.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Klaus Richarz - Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, ISBN 978-83-7175-788-4, Delta
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Zoologia ssaki
Kubek zwierzęta świata
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.