Daniel zwyczajny

Daniel zwyczajny (Dama dama) to piękny ssak z rodziny jeleniowatych, występujący także w Polsce, zamieszkujący obszary nizinne, niezbyt gęste lasy liściaste poprzecinane łąkami i polami uprawnymi. Samiec nazywany jest bykiem, samica - łanią. Letnia szata barwy rdzawo-czerwonej jest nakrapiana białymi cętkami, posiada też ciemne wstęgi na zadzie. Zimą szata jest szarobrązowa i cętki są wyblakłe. Zdarzają się osobniki albinotyczne. Samce charakteryzują się porożem łopatowatym, które jest w pełni rozwinięte dopiero w 6 roku życia. Poroże nakładane jest każdego roku.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Daniel zwyczajny (Dama dama)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Obszar występowania to Europa i Azja Mniejsza. Preferuje lasy liściaste. Pochodzi z Azji Mniejszej. W Polsce jest gatunkiem obcym. Już w starożytności został zaaklimatyzowany w różnych rejonach Europy. W Polsce najczęściej można go spotkać na zachodzie i północnym-zachodzie. Prowadzi się też nierzadko hodowlę danieli. Gatunek introdukowano także w Australii i Nowej Zelandii.

Tryb życia i zachowanie

Zwierzę to żyje w stadach. Stare samce czasem żyją samotnie. Byki w okresie godowym staczają walki. Jest zwierzęciem prowadzącym zmierzchowy i nocny tryb życia. W poszukiwaniu pokarmu odbywa ciągłą wędrówkę.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 130 do 170 cm, wysokość w kłębie do 110 cm, ciężar zwykle od 35 do 80 kg, maksymalnie do 130 kg. Na napletku samca widoczne bardzo wyraźnie długie włosy. U samców w oczy rzuca się także wydatne jabłko Adama.

Pożywienie

Co jedzą daniele? Zwierzęta te zjadają zielone części roślin łąkowych, drzew oraz korę.

Rozmnażanie

Okres godowy, zwany bekowiskiem, w którym samce toczą walki na poroże odbywa się w październiku. Ciąża trwa 7-8 miesięcy. Łanie rodzą 1-2 młode w czerwcu. Młode mają cętki na ciele. Ich masa wynosi 2-4 kg. Matka karmi młode przez 9-12 miesięcy. Dojrzałość płciową daniele osiągają po 1,5 roku.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce to zwierzę łowne z okresem ochronnym.

Ciekawostki

Naturalne populacje występują jeszcze nielicznie w Turcji.

Pytania

Pytania

Czy daniel albinos, czyli biały daniel istnieje?

Tak, daniele albinosy zdarzają się, choć niezwykle rzadko. Spotkanie biało umaszczonego jelenia w lesie to z pewnością wielkie przeżycie.

Czy daniel to jeleń?

Daniele są ssakami z rodziny jeleniowatych. To odrębny gatunek. Nie jest to zatem ani jeleń szlachetny, ani sarna.

Kiedy daniel zrzuca poroże?

Poroże ma tylko samiec. Ma ono charakterystyczny, łopatowaty kształt u osobników dorosłych. Rogi mogą ważyć nawet kilka kilogramów. Poroże zrzucane jest wiosną od kwietnia do maja.




Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa okres godowy danieli
           Na świat przychodzą młode daniele
           Daniel zrzuca poroże
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Klaus Richarz – Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, ISBN 978-83-7175-788-4, Delta
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

© medianauka.pl, 2011-10-15, GAT-72
Data aktualizacji artykułu: 2022-02-16




©® Media Nauka 2008-2023 r.