Logo Media Nauka

Facebook

Dziwonia duża (Carpodacus rubicilla)
© tahir - stock.adobe.com

Dziwonia duża

Dziwonia duża (Carpodacus rubicilla) to gatunek ptaka z rodziny ziarnojadów. Samica różni się wyglądem od samca. Samiec ma upierzenie czerwone, malinowe, pokryte białymi kropkami, co nadaje ptakowi niezwykły wygląd. Część wokół oka jest znacznie ciemniejsza. Ogon skrzydła brązowawe. Samica jest szarobrązowa z nieco jaśniejszym spodem i ciemnym kreskowaniem. Ogon jest nieco rozwidlony.

Występowanie i środowisko

To gatunek azjatycki, występujący w Gruzji, Mongolii, Chinach, Himalajach, w Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Afganistanie.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 19-20 cm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2020-01-14, GAT-12828
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaDziwonia karmazynowa
Carpodacus vinaceus
Ziarnojady, łuszczaki
Ziarnojady, łuszczaki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 link tutaj
  • Richard Grimmett, Carol Inskipp, Tim Inskipp, Sherub - Birds of Bhutan and the East Himalayas, ISBN 978-1-4729-4188-6, HELM 2019

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.