Fletnicowate, rurecznicowate

Fletnicowate, rurecznicowate (Aulostomidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu igliczniokształtnych. W niektórych źródłach można znaleźć także polską nazwę dla rodzaju Aulostomus - rurecznice, flety. Do rodziny należą 3 gatunki.

Wygląd

Ciało fletownic jest silnie wydłużone, z przypominającym rurkę pyszczkiem. Łuska typu ktenoidalnego. Płetwa grzbietowa przesunięta silnie ku tyłowi, na wysokość płetwy odbytowej. Ciało ubarwione zmiennie, kryptycznie. Na grzbiecie przed płetwą grzbietową znajdują się kolce.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Aulostomus maculatusAulostomus maculatus

Aulostomus maculatus

Aulostomus maculatus to gatunek morskiej ryby z rodziny fletnicowatych. Ciało tej ryby jest silnie wydłużone, z przypominające rurkę pyszczkiem. Płetwa grzbietowa przesunięta silnie ku tyłowi.


Aulostomus strigosusAulostomus strigosus

Aulostomus strigosus

Aulostomus strigosus to gatunek morskiej ryby z rodziny fletownicowatych. Ciało jest silnie wydłużone. Pysk przypomina rurkę. Płetwa grzbietowa przesunięta silnie ku tyłowi. Na ciele jaśniejsze poprzeczne pasy.


Rurecznica chińskaRurecznica chińska

Aulostomus chinensis

Rurecznica chińska (Aulostomus chinensis) to gatunek ryby z rodziny fletnicowatych. Ciało jest silnie wydłużone. Pysk przypomina rurkę. Płetwa grzbietowa przesunięta silnie ku tyłowi, na wysokość płetwy odbytowej. Ciało ubarwione zmiennie.

Występowanie i środowisko

Występują na rafach koralowych w klimacie tropikalnym mórz i oceanów.

Morfologia i anatomia

Długość ciała do 60-80 cm.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-02-22, RODZ-1015Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.