Fletnicowate, rurecznicowate

Fletnicowate, rurecznicowate (Aulostomidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu igliczniokształtnych. W niektórych źródłach można znaleźć także polską nazwę dla rodzaju Aulostomus - rurecznice, flety. Do rodziny należą 3 gatunki.

Wygląd

Ciało fletownic jest silnie wydłużone, z przypominającym rurkę pyszczkiem. Łuska typu ktenoidalnego. Płetwa grzbietowa przesunięta silnie ku tyłowi, na wysokość płetwy odbytowej. Ciało ubarwione zmiennie, kryptycznie. Na grzbiecie przed płetwą grzbietową znajdują się kolce.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Występowanie i środowisko

Występują na rafach koralowych w klimacie tropikalnym mórz i oceanów.

Morfologia i anatomia

Długość ciała do 60-80 cm.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-02-22, RODZ-1015©® Media Nauka 2008-2023 r.