Gadziogłówka pospolita

Gadziogłówka pospolita (Gomphus vulgatissimus) to najbardziej pospolity w Polsce gatunek z rodziny gadziogłówkowatych. Ważka ta jest łatwa do rozpoznania ze względu na kontrastowe, żółto-czarne ubarwienie ciała, rozdzielone od siebie, zielone oczy złożone, oraz czarne nogi. Stare samce bywają zielonkawe. U osobników dorosłych zwykle odwłok rozszerza się na końcu. Wzdłuż grzbietowej części odwłoka przez 5 segmentów za wyjątkiem ostatnich dwóch biegnie żółty pasek. Larwa ma spłaszczony kształt.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To ważka europejska, występuje też w Azji. Jest obecna na terenie całego naszego kraju, poza wysokimi partiami gór. Preferuje wody płynące, zarówno większe rzeki jak i małe strumienie. Czasem ważkę tę można spotkać nad jeziorami. Lubi zadrzewienia.

Tryb życia i zachowanie

Larwa zagrzebuje się w dnie.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Rozwój tej ważki trwa co najmniej 3 lata.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest jednak bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wód.

Ciekawostki

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu gadziogłówki pospolitej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikona
Gomphus pulchellus
Gadziogłówkowate
Gadziogłówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-05, GAT-882
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.