Gadziogłówka pospolita

Gadziogłówka pospolita (Gomphus vulgatissimus) to najbardziej pospolity w Polsce gatunek z rodziny gadziogłówkowatych. Ważka ta jest łatwa do rozpoznania ze względu na kontrastowe, żółto-czarne ubarwienie ciała, rozdzielone od siebie, zielone oczy złożone, oraz czarne nogi. Stare samce bywają zielonkawe. U osobników dorosłych zwykle odwłok rozszerza się na końcu. Wzdłuż grzbietowej części odwłoka przez 5 segmentów za wyjątkiem ostatnich dwóch biegnie żółty pasek. Larwa ma spłaszczony kształt.

Występowanie i środowisko PL

To ważka europejska, występuje też w Azji. Jest obecna na terenie całego naszego kraju, poza wysokimi partiami gór. Preferuje wody płynące, zarówno większe rzeki jak i małe strumienie. Czasem ważkę tę można spotkać nad jeziorami. Lubi zadrzewienia.

Tryb życia i zachowanie

Larwa zagrzebuje się w dnie.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Rozwój tej ważki trwa co najmniej 3 lata.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest jednak bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wód.

Ciekawostki

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu gadziogłówki pospolitej.

Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-05, GAT-882
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.