Mól włosienniczek, mól odzieżowy, mól sukiennik

Mól włosienniczek, mól odzieżowy (Tineola bisselliella) zwany też molem sukiennikiem, to motyl z rodziny molowatych. Ma żółtawy, połyskliwy kolor. Samice są większe od samców. Skrzydła są zaostrzone, długie i wąskie. Głowa jest owłosiona. Czułki dość długie. Gąsienica jest biała z ciemniejszą, dobrze wyodrębnioną głową.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Mól włosienniczek, mól odzieżowy, mól sukiennik  (Tineola bisselliella)

© zagorskid - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek kosmopolityczny. Można go spotkać w ludzkich mieszkaniach, magazynach materiału.

Tryb życia i zachowanie

Gąsienice budują schronienie z nitek i resztek pokarmu. Bardzo źle znoszą niską wilgotność, choć w mniejszym stopniu jak mól kożusznik.
Latają samce, choć robią to nieporadnie. Samice rzadko wznoszą się w powietrze. To owady aktywne cały rok.

Morfologia i anatomia

Mole odzieżowe osiągają od 9 do 16 mm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Osobniki dorosłe nie jedzą. Larwy żywią się materią organiczną nieożywioną.

Rozmnażanie

Samice składają jaja na materiałach z wełny. Gąsienice zjadają keratynę. Rozwój gąsienicy zależy od bardzo wielu cyników i trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zwykle w jednym roku rodzą się 4 pokolenia. Gąsienice przepoczwarzają się na tkaninie w swoich oprzędach.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony. Jest to szkodnik ubrań i magazynów. Do niedawna był to uciążliwy owad. Od kiedy stosujemy centralne ogrzewanie i chemiczne środki zwalczania tych owadów jego znaczenie w czynieniu szkód jest niewielkie.

Ciekawostki

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.33 / 63.48%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2014-10-11, GAT-668




©® Media Nauka 2008-2023 r.