Pałątka pospolita

Pałątka pospolita (Lestes sponsa) to pospolita w naszym kraju ważka z rodziny pałątkowatych. Samce mają zielony kolor z metalicznym połyskiem, samice są miedziane. Na dwóch pierwszych segmentach odwłoka oraz na jego końcu znajduje się niebieski odcień. W spoczynku skrzydła pałątki pospolitej układają się wzdłuż ciała po lekkim skosie. Pterostigmy są ciemnobrązowe. Pokładełko samicy sięga końca odwłoka. Larwa jest podłużna, ma blaszki skrzelowe z ciemnymi, poprzecznymi przepaskami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pałątka pospolita (Lestes sponsa)

© hfox - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ważka ta występuje na terenie całego kraju. Poza naszymi granicami jest obecna w zachodniej części Azji oraz w prawie całej Europie. Zamieszkuje zarośnięte zbiorniki wodne, nawet małe i tymczasowe, takie jak kałuże i rowy.

Tryb życia i zachowanie

Zimują jaja. Pałątka pospolita nie jest płochliwa i dzięki temu jest łatwa w obserwacji.

Pożywienie

To drapieżnik zarówno w postaci larwalnej jak i dorosłej.

Rozmnażanie

Samiec ma szczypcowate przydatki, którymi chwyta samicę za głowę i zagina odwłok. Samica zaś zagina odwłok w kierunku narządu rozrodczego samca. Samiec łączy się z samicą, tworząc sercowaty twór i kopuluje. Pozostaje złączony z samicą także podczas składania jaj. Samica składa jaja wewnątrz roślin wodnych, schodzi przy tym z samcem pod wodę. Larwy rozwijają się 2-3 miesiące. Rozwój zaczyna się wiosną.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu pałątki pospolitej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-15, GAT-918




©® Media Nauka 2008-2023 r.