Perkoz rogaty

Perkoz rogaty (Podiceps auritus) to ptak z rodziny perkozów, podobny do zausznika, ale większy od niego i nie ma wysklepionego czoła. W szacie godowej perkoz rogaty ma po bokach głowy dwa pęki pomarańczowych piór, biegnących od oka do tyłu. Ciało z wierzchu, kark, część szyi i głowa są czarne, reszta, oprócz białego spodu, są rdzawe. W szacie spoczynkowej policzki i gardło są białe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Perkoz rogaty (Podiceps auritus)

© belgerdy - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce można go zobaczyć podczas migracji i nielicznie na zimowisku na Bałtyku. To generalnie ptak rejonów północnych. Wiosną i latem przebywa na stawach i jeziorach, na zimę przenosi się na wybrzeże morza, a także nad większe zbiorniki wodne w głębi lądu, które zimą nie zamarzają.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten tylko wyjątkowo tworzy niewielkie grupy. Pod wodą może przebywać do 3 minut i zanurkować na głębokość nawet 25 m.

Pożywienie

Zjada małe ryby i owady oraz ich larwy. Dietę uzupełnia innymi bezkręgowcami oraz pokarmem pochodzenia roślinnego.

Rozmnażanie

Ptak ten odbywa piękne tańce godowe. Jest monogamiczny. Wyprowadza jeden, rzadko dwa lęgi w roku. Gniazdo jest budowane przez samca i samicę. Jest to platforma zbudowana z roślin. Samica składa od 4 do 5 jaj, wyjątkowo do 7 w okresie od maja do lipca. Inkubacja trwa 22-25 dni. Po 5-6 tygodniach pisklęta są już zdolne do lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ochroną ścisłą.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

   Możliwość obserwacji perkoza rogatego w Polsce, przede wszystkim na wybrzeżu.
         Okres lęgowy u perkoza rogatego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-05-09, GAT-793




©® Media Nauka 2008-2023 r.