Logo Media Nauka

PL

Zausznik

Zausznik (Podiceps nigricollis) to ptak z rodziny perkozów, występujący także w naszym kraju. W szacie godowej (na zdjęciu poniżej) zausznik ma czarną głowę i szyję, a od oka za uszy wychodzą promieniście złotawe pióra. Grzbiet jest czarny, spod biały, boki ciała brunatne. W szacie spoczynkowej jest czarno-biały. Wierzch głowy jest czarny, a od oka w dół - biały. Grzbiet jest ciemny, szyja z tyłu także, ale z przodu jest szara. Dziób wydaje się zagięty ku górze. Ogon jest zredukowany.

Zausznik (Podiceps nigricollis)
© Steve Byland - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Występuje w Europie, Azji i Afryce. Jest mało licznym ptakiem lęgowym w Polsce. Na północy kraju występuje rzadziej. Poza lęgami można go obserwować w zatokach morskich.

Tryb życia i zachowanie

Na zimę zwykle wędruje na zachód i południe Europy lub do Afryki.

Pożywienie

Zjadają wodne owady oraz ich larwy, mięczaki, rozwielitki, rzadko ryby i płazy.

Rozmnażanie

Gniazduje na płytkich, porośniętych roślinnością stawach i jeziorach, nierzadko w pobliżu kolonii lęgowych mew śmieszek. Gniazdo jest pływającą na wodzie platformą. W Polsce lęgowiska są nieregularne i potrafią zanikać lub się nagle pojawiać. Ptaki te chętnie gniazdują w koloniach nawet do 100 par, co stanowi wyjątek w tej rodzinie. Wyprowadza 1 lęg w roku. Samica składa zwykle 3-4 jaja w maju-czerwcu. Okres inkubacji wynosi 20-21 dni. Wysiadują samiec i samica. Pisklęta tuż po wykluciu opuszczają gniazdo, ale wspinają się na grzbiet rodziców i tam spędzają pierwsze tygodnie.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną w Polsce.

Ciekawostki

To jedyny perkoz zakładający kolonie lęgowe.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-04-18, GAT-757

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Zausznik
   

Możliwość obserwacji w Polsce zausznika.

          

Samica zausznika składa jaja.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaPerkoz dwuczuby
Podiceps cristatus
ikonaPerkoz rdzawoszyi
Podiceps grisegena
ikonaPerkoz rogaty
Podiceps auritus
ikonaPerkozek
Tachybaptus ruficollis
ikonaPerkozek australijski
Tachybaptus novaehollandiae
ikonaPerkozek grubodzioby
Podilymbus podiceps
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.