Perkoz rdzawoszyi

Perkoz rdzawoszyi (Podiceps grisegena) to silnie zbudowany perkoz o szarobrązowym upierzeniu. Na głowie znajduje się czarna czapeczka. W okresie lęgowym szyja, pierś są kasztanowe, policzki szare. Jest mniejszy od perkoza dwuczubego. Na głowie znajdują się dwa małe różki z piór, skierowane do tyłu, słabo widoczne.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ptak ten jest obecny w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Zamieszkuje płytkie zbiorniki wodne, najlepiej zarośnięte. Poza lęgami przebywa na morzu (także zimą). W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. Najczęściej spotykany na nizinach.

Tryb życia i zachowanie

Jest bardzo trudny w obserwacji, gdyż zwykle ukrywa się pośród wodnej roślinności. To ptak wędrowny. Na morzu ptaki te pierzą się i na ten czas tracą zdolność do lotu.

Perkoz ten nurkuje przez około 20 sekund. Może jednak pod wodą spędzić nawet jedną minutę. Nurkowanie odbywa się na głębokość kilku metrów. Maksymalna zaobserwowana głębokość nurkowania dla tego gatunku wynosi 30 m.

Pożywienie

Poluje na owady i ich larwy. Zjada też mięczaki, skorupiaki, a także inne bezkręgowce. Łowi także niewielkie ryby i żaby.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny. Gody rozpoczynają się w zimie, a kończą dopiero wiosną. Wyprowadza jeden, bardzo rzadko dwa lęgi w roku. Gniazduje pośród roślinności lub na otwartej przestrzeni. Gniazdo w postaci pływającej platformy z gnijących roślin, które wydzielają ciepło, buduje samiec i samica. Samica składa od 1 do 6 jaj z końcem kwietnia lub w maju. Samiec i samica na zmianę wysiadują jaja przez 21-27 dni. Pisklęta bardzo szybko potrafią pływać i nurkować. Przez kilka pierwszych dni jeżdżą na grzbiecie rodziców. Po dwóch miesiącach potrafią już latać, a do rozrodu przystępują po dwóch latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Rodzice karmią pisklęta na początku piórami. Pióra można zawsze znaleźć w żołądku perkozów. Prawdopodobnie pióra chronią perkozy przed ośćmi ryb. Pióra mogą ułatwiać tworzenie wypluwek z częściami pokarmu, których ptak nie może strawić. Inna teoria głosi, że pióra pozwalają zatrzymać w żołądku ości dłużej, przez co ptak może je strawić w tej części przewodu pokarmowego.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

   Możliwość obserwacji perkoza rdzawoszyjego w Polsce
          Okres składania jaj przez samicę perkoza rdzawoszyjego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaPerkoz olbrzymi
Podiceps major
ikonaPerkoz złotoczuby
Podiceps occipitalis
ikonaPerkoz dwuczuby
Podiceps cristatus
ikonaPerkoz rogaty
Podiceps auritus
ikonaZausznik
Podiceps nigricollis
Perkozy
Perkozy

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jaki ptak najgłębiej nurkuje?

Jaki ptak najgłębiej nurkuje?

Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?

Jaki ptak najszybciej pływa?

Jaki ptak najszybciej pływa?

Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-05-09, GAT-792
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.