Logo Media Nauka

PL

Perkoz rdzawoszyi

Perkoz rdzawoszyi (Podiceps grisegena) to silnie zbudowany perkoz o szarobrązowym upierzeniu. Na głowie znajduje się czarna czapeczka. W okresie lęgowym szyja, pierś są kasztanowe, policzki szare. Jest mniejszy od perkoza dwuczubego. Na głowie znajdują się dwa małe różki z piór, skierowane do tyłu, słabo widoczne.

Perkoz rdzawoszyi (Podiceps grisegena)
© primelady - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Ptak ten jest obecny w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Zamieszkuje płytkie zbiorniki wodne, najlepiej zarośnięte. Poza lęgami przebywa na morzu (także zimą). W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. Najczęściej spotykany na nizinach.

Tryb życia i zachowanie

Jest bardzo trudny w obserwacji, gdyż zwykle ukrywa się pośród wodnej roślinności. To ptak wędrowny. Na morzu ptaki te pierzą się i na ten czas tracą zdolność do lotu.

Perkoz ten nurkuje przez około 20 sekund. Może jednak pod wodą spędzić nawet jedną minutę. Nurkowanie odbywa się na głębokość kilku metrów. Maksymalna zaobserwowana głębokość nurkowania dla tego gatunku wynosi 30 m.

Pożywienie

Poluje na owady i ich larwy. Zjada też mięczaki, skorupiaki, a także inne bezkręgowce. Łowi także niewielkie ryby i żaby.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny. Gody rozpoczynają się w zimie, a kończą dopiero wiosną. Wyprowadza jeden, bardzo rzadko dwa lęgi w roku. Gniazduje pośród roślinności lub na otwartej przestrzeni. Gniazdo w postaci pływającej platformy z gnijących roślin, które wydzielają ciepło, buduje samiec i samica. Samica składa od 1 do 6 jaj z końcem kwietnia lub w maju. Samiec i samica na zmianę wysiadują jaja przez 21-27 dni. Pisklęta bardzo szybko potrafią pływać i nurkować. Przez kilka pierwszych dni jeżdżą na grzbiecie rodziców. Po dwóch miesiącach potrafią już latać, a do rozrodu przystępują po dwóch latach.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Rodzice karmią pisklęta na początku piórami. Pióra można zawsze znaleźć w żołądku perkozów. Prawdopodobnie pióra chronią perkozy przed ośćmi ryb. Pióra mogą ułatwiać tworzenie wypluwek z częściami pokarmu, których ptak nie może strawić. Inna teoria głosi, że pióra pozwalają zatrzymać w żołądku ości dłużej, przez co ptak może je strawić w tej części przewodu pokarmowego.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-05-09, GAT-792

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Perkoz rdzawoszyi
   

Możliwość obserwacji perkoza rdzawoszyjego w Polsce

          

Okres składania jaj przez samicę perkoza rdzawoszyjego.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaPerkoz dwuczuby
Podiceps cristatus
ikonaPerkoz rogaty
Podiceps auritus
ikonaPerkozek
Tachybaptus ruficollis
ikonaPerkozek australijski
Tachybaptus novaehollandiae
ikonaPerkozek grubodzioby
Podilymbus podiceps
ikonaZausznik
Podiceps nigricollis
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.