Logo Media Nauka

PL

Perkoz rogaty

Perkoz rogaty (Podiceps auritus) to ptak z rodziny perkozów, podobny do zausznika, ale większy od niego i nie ma wysklepionego czoła. W szacie godowej perkoz rogaty ma po bokach głowy dwa pęki pomarańczowych piór, biegnących od oka do tyłu. Ciało z wierzchu, kark, część szyi i głowa są czarne, reszta, oprócz białego spodu, są rdzawe. W szacie spoczynkowej policzki i gardło są białe.

Perkoz rogaty (Podiceps auritus)
© belgerdy - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Ptak ten występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce można go zobaczyć podczas migracji i nielicznie na zimowisku na Bałtyku. To generalnie ptak rejonów północnych. Wiosną i latem przebywa na stawach i jeziorach, na zimę przenosi się na wybrzeże morza, a także nad większe zbiorniki wodne w głębi lądu, które zimą nie zamarzają.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten tylko wyjątkowo tworzy niewielkie grupy. Pod wodą może przebywać do 3 minut i zanurkować na głębokość nawet 25 m.

Pożywienie

Zjada małe ryby i owady oraz ich larwy. Dietę uzupełnia innymi bezkręgowcami oraz pokarmem pochodzenia roślinnego.

Rozmnażanie

Ptak ten odbywa piękne tańce godowe. Jest monogamiczny. Wyprowadza jeden, rzadko dwa lęgi w roku. Gniazdo jest budowane przez samca i samicę. Jest to platforma zbudowana z roślin. Samica składa od 4 do 5 jaj, wyjątkowo do 7 w okresie od maja do lipca. Inkubacja trwa 22-25 dni. Po 5-6 tygodniach pisklęta są już zdolne do lotu.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ochroną ścisłą.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-05-09, GAT-793

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Perkoz rogaty
   

Możliwość obserwacji perkoza rogatego w Polsce, przede wszystkim na wybrzeżu.

         

Okres lęgowy u perkoza rogatego.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaPerkoz dwuczuby
Podiceps cristatus
ikonaPerkoz rdzawoszyi
Podiceps grisegena
ikonaPerkozek
Tachybaptus ruficollis
ikonaPerkozek australijski
Tachybaptus novaehollandiae
ikonaPerkozek grubodzioby
Podilymbus podiceps
ikonaZausznik
Podiceps nigricollis
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.