Logo Media Nauka

PL

Perkoz dwuczuby

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus) ma charakterystyczną sylwetkę. Szyja jest długa, biała, na głowie dwa ciemnobrązowe czuby oraz ciemne bokobrody w szacie godowej. Wierzch ciała ciemnobrązowy, boki jaśniejsze, pierś jest biała.

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus)
© Arnaud LATHUILLE - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Europa, środkowa część Azji, południowa Afryka, południowa Australia, Nowa Zelandia. W Polsce jest średniolicznym ptakiem lęgowym. Zamieszkuje jeziora i stawy z pasem szuwarów przybrzeżnych, rzadko wolno płynące rzeki. Zimą pojawia się nad brzegami mórz.

Tryb życia i zachowanie

Jest ptakiem wędrownym. Do Polski przylatuje w marcu i kwietniu, odlatuje od sierpnia i września, aż do grudnia. Czasem pojedyncze osobniki zimują w naszym kraju.

Pożywienie

Pokarm zdobywa nurkując. Żywi się małymi rybami, owadami wodnymi i ich larwami, skorupiakami, mięczakami, kijankami, żabami, w małej ilości roślinnością wodną.

Rozmnażanie

Toki są piękne. Charakterystyczny jest taniec pingwinów. Para perkozów ustawia się naprzeciw siebie i wynurza się w częściowo wyprostowanej pozie, dotykając piersiami. Gniazdo budowane jest na wodzie. Samica składa 3-6 jaj od końca kwietnia do lipca. Zaraz po złożeniu jaja są białe, jakby pokryte wapnem. Z biegiem czasu stają się brunatne i nakrapiane. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Wysiadują oboje rodzice przez 25-29 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Pod opieką rodziców pozostają przez 10-11 tygodni, przez pierwsze 3 tygodnie przebywają na grzbiecie rodzica.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to gatunek objęty ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Perkoz dwuczuby to nasz największy perkoz.

Perkoz dwuczuby jada własne pióra i karmi nimi młode.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-06-22, GAT-621

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Perkoz dwuczuby
          

Przylatuje z zimowisk perkoz dwuczuby.

        

Trwa okres lęgowy perkoza dwuczubego. Już w drugiej połowie kwietnia zaczynają się tańce godowe. Jaja pojawiają się w gniazdach w maju.

       

Perkoz dwuczuby odlatuje na zimowiska.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaPerkoz rdzawoszyi
Podiceps grisegena
ikonaPerkoz rogaty
Podiceps auritus
ikonaPerkozek
Tachybaptus ruficollis
ikonaPerkozek australijski
Tachybaptus novaehollandiae
ikonaPerkozek grubodzioby
Podilymbus podiceps
ikonaZausznik
Podiceps nigricollis
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.