Świetlik świętojański

Świetlik świętojański (Lampyris noctiluca) to jeden z przedstawicieli rodziny świetlikowatych, jedynej rodziny owadów, która ma zdolność do bioluminescencji w ciemności. Potocznie owada tego nazywa się robaczkiem świętojańskim. Organy świecące znajdują się od spodniej strony odwłoka.

U świetlików narząd świecący wywodzi się od ciała tłuszczowatego. Zbudowany jest ze specjalnych komórek - fotocytów, znajdujących się pod warstwą przeźroczystego pancerza. Aparat zawiera też komórki, w których są kryształki kwasu moczowego, odbijające światło. Reakcja, w wyniku której emitowane jest światło, jest wynikiem komórkowego cyklu oddechowego, w którym energia gromadzi się w postaci wiązań ATP. Na jeden kwant światła przypada 6 wiązań ATP. To bardzo oszczędny proces.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Świetlik świętojański (Lampyris noctiluca)

© Eric Isselée - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Chrząszcz ten jest obecny w Europie i Azji. Owad ten występuje na terenie całego kraju, jego liczebność jest jednak bardzo różna na różnych obszarach Polski. Preferuje środowisko leśne i obrzeża lasów, podmokłe łąki.

Tryb życia i zachowanie

Zdolność do bioluminescencji nocnej mają tylko samice. Owad ten świeci w lipcu, a nie jak się powszechnie sądzi w czerwcu.

Pożywienie

Dorosłe osobniki nie pobierają pokarmu w ogóle. Larwy są drapieżnikami ślimaków.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to owad zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Świeci tylko samica świetlika, która nie posiada zdolność lotu. Okres godów przypada na lipiec. Zatem świetliki, które latają nocą i świecą w czerwcu to zupełnie inny gatunek, a mianowicie iskrzyk (Phausis splendidula).

Popularna nazwa tego owada to robaczek świętojański.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Okres świecenia w nocy świetlika świętojańskiego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-02, GAT-875




©® Media Nauka 2008-2023 r.