Grotnikowate

Grotnikowate (Gobiesocidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu grotnikokształtnych, do której zaliczamy około 150 gatunków.

Ryby te mają zwykle ubarwienie ochronne, często potrafią zmieniać kolor. Głowa spłaszczona, duża. ciało zwęża się ku tyłowi. Płetwy brzuszne tworzą przylgę na spodzie ciała. Płetwa grzbietowa pozbawiona jest kolców.

Występowanie i środowisko

Zasiedlają morza i oceany strefy tropikalnej i subtropikalnej. Tylko 6 gatunków z rodzaju Gobiesox to gatunki morskie. Na ogół występują w płytkich wodach o silnym prądzie i na obszarach poddanych działaniu fal.

Morfologia i anatomia

Ryby te nie posiadają łusek. Ciało pokryte jest śluzem. Średnia długość ciała to 5,5 cm.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik — Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2020-04-17, RODZ-1516Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.