Discotrema monogrammum

Discotrema monogrammum to gatunek niewielkiej, morskiej ryby z rodziny grotnikowatych. Ubarwienie jasnobrązowe z pojedynczym, białym lub żółtym, podłużnym pasem z boku ciała. Gatunek ten wyodrębniono z niegdyś monotypowego rodzaju Discotrema. Discotrema monogrammum opisano z okazów pobranych od liliowców w Papui Nowej Gwinei i Indonezji. Okazy te uważano za kolorową formę D. crinophilum. Oba gatunki mają pojedynczy, biały lub jasnożółty pasek boczny, podczas gdy D. crinophilum ma również biały pas środkowo-grzbietowy. Badania DNA wykazały, że D. crinophilum i D. monogrammum są odrębnymi liniami. Trzeci gatunek z tego rodzaju Discotrema zonatum, który ma nieregularne ciemne słupki po bokach ciała jest opisany na podstawie zaledwie jednego okazu z Fidżi.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Gatunek ten zasiedla wody Indonezji i północno-wschodnie wybrzeże Australii.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta związana jest z liliowcami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ryb

ikona
Lepadogaster purpurea
ikonaDiademik
Diademichthys lineatus
ikona
Chorisochismus dentex
ikonaGrotnik dwuplamisty
Diplecogaster bimaculata
Grotnikowate
Grotnikowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Matthew T. Craig and John E. Randall – Two New Species of the Indo-Pacific Clingfish Genus Discotrema (Gobiesocidae), https://www.researchgate.net/publication/240775619_Two_New_Species_of_the_Indo-Pacific_Clingfish_Genus_Discotrema_Gobiesocidae

© medianauka.pl, 2020-04-19, GAT-635815
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.