logo

Discotrema monogrammum

Discotrema monogrammum to gatunek niewielkiej, morskiej ryby z rodziny grotnikowatych. Ubarwienie jasnobrązowe z pojedynczym, białym lub żółtym, podłużnym pasem z boku ciała. Gatunek ten wyodrębniono z niegdyś monotypowego rodzaju Discotrema. Discotrema monogrammum opisano z okazów pobranych od liliowców w Papui Nowej Gwinei i Indonezji. Okazy te uważano za kolorową formę D. crinophilum. Oba gatunki mają pojedynczy, biały lub jasnożółty pasek boczny, podczas gdy D. crinophilum ma również biały pas środkowo-grzbietowy. Badania DNA wykazały, że D. crinophilum i D. monogrammum są odrębnymi liniami. Trzeci gatunek z tego rodzaju Discotrema zonatum, który ma nieregularne ciemne słupki po bokach ciała jest opisany na podstawie zaledwie jednego okazu z Fidżi.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Gatunek ten zasiedla wody Indonezji i północno-wschodnie wybrzeże Australii.

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta związana jest z liliowcami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2020-04-19, GAT-635815
Pokrewne gatunki ryb

ikona
Diademichthys lineatus
ikona
Chorisochismus dentex
ikonaGrotnik dwuplamisty
Diplecogaster bimaculata
Grotnikowate
Grotnikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Matthew T. Craig and John E. Randall - Two New Species of the Indo-Pacific Clingfish Genus Discotrema (Gobiesocidae), https://www.researchgate.net/publication/240775619_Two_New_Species_of_the_Indo-Pacific_Clingfish_Genus_Discotrema_Gobiesocidae
Polecamy w naszym sklepie

Ryby labiryntowe
Montessori - Zwierzęta
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki wędkarza
kolorowe skarpetki ryby akwarium
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.