Grzebiuszka gibraltarska

Grzebiuszka gibraltarska (Pelobates cultripes) to płaz bezogonowy z rodziny grzebiuszkowatych o krępej budowie ciała, dużej głowie z krótkim pyskiem. Skóra jest gładka , pokryta małą liczbą brodawek. Barwa skóry zmienna. Grzbiet najczęściej brązowawy, kremowy, białawy z ciemniejszymi plamami, które tworzą marmurkowy wzór. Strona brzuszna jest biała, czasem cętkowana. Ma duże i wypukłe oczy.

Nie są widoczne parotydy oraz błony bębenkowe. Źrenice oczu są pionowe. Tylne kończyny wyposażone są w modzele, palce tych kończyn są spięte błoną pławną.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Grzebiuszka gibraltarska (Pelobates cultripes)

© Michaela - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Grzebiuszka ta zamieszkuje Europę (Półwysep Iberyjski oraz część Francji). Pionowy zasięg występowania to 1400 m n.p.m. Gatunek preferuje otwarte tereny, łąki, wydmy nadmorskie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi lądowy tryb życia (poza okresem rozrodczym). Jest aktywna w nocy. Kopie nory do głębokości 20 cm, w których ukrywa się w dzień. Na północnych obszarach występowania zapada czasem w sen zimowy, a na południu w sen letni.

Pożywienie

Zjada głównie owady i pająki.

Rozmnażanie

Pora godowa jest uzależniona od obfitych opadów deszczu. Samce pierwsze docierają do zbiorników wodnych. Głosy godowe wydają osobniki obu płci. Wydawane są spod wody. Ampleksus pachwinowy trwa 3 dni. Samica składa skrzek w postaci jednego pakietu jaj w kształcie rulonu do okresowych zbiorników wód stojących, w których jest dużo roślinności. Do celów rozrodczych wykorzystuje także wody wolno płynące. Pakiet jaj może mieć długość nawet 1 m. W jednym zniesieniu może być nawet 3400 jaj, średnio 2300. Rozwój jaj w temperaturze 14-20°C trwa około 12 dni. Kijanki znoszą lekkie zasolenie wody. Kijanki są większe od osobników dorosłych. Rozwijają się 3-6 miesięcy. Po przeobrażeniu młode grzebiuszki mają 2-3 cm długości.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.61 / 65.22%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2014-04-21, GAT-656




©® Media Nauka 2008-2023 r.