Grzebiuszka ziemna, huczek

Grzebiuszka ziemna, zwana huczkiem (Pelobates fuscus), to płaz z rodziny grzebiuszkowatych o krępym ciele i krótkich tylnych kończynach. Skóra ubarwiona jest na popielato z czterema plamami ciemnobrązowymi. Zdarzają się okazy bez plam lub z ich większą liczbą. Plamy są zwykle symetryczne względem kręgosłupa. Po bokach ciała czasem występują czerwone kropki. Spód jest białawy, często z ciemnymi cętkami. Bardzo trudno jest odróżnić samca od samicy, nawet podczas godów. Jedynie niewielkie zgrubienia na ramionach samców umożliwiają ich rozróżnienie od samic.

Na kończynach występują twarde i ostre modzele rogowe, które służą do zagrzebywania się w ziemi. Grzebiuszka ziemna ma duże, wysklepione oczy, pionowe, szparowate źrenice. Brak błon bębenkowych i rezonatora. Na ciele występują gruczoły, które wydzielają przy mechanicznym pobudzeniu substancję o zapachu czosnku. U dojrzałych samców występują zapachowe gruczoły w okolicy ramion. Kończyny są dość krótkie i wałeczkowate, na ich końcach znajdują się jasnobrązowe, ostre, rogowe modzele o długości 6 mm, które ułatwiają zagrzebywanie się w ziemi. Między palcami tylnych kończyn znajduje się błona pławna.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje tereny nizinne, gdzie występują lekkie gleby. Można ją znaleźć na łąkach, polach uprawnych, w ogrodach. Unika lasów i terenów podmokłych. Występuje w środkowej, południowej i wschodniej Europie z wyjątkiem terenów górzystych. Żyje także w zachodniej części Azji. Pionowy zasięg występowania kończy się na 675 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Grzebiuszka ziemna, huczek (Pelobates fuscus)Prowadzi wyłącznie nocny tryb życia. Dni spędza w wygrzebanych przez siebie norkach w ziemi. Każdorazowo zagrzebuje się w innym miejscu. Dorosłe osobniki przed zimą zagrzebują się w glebie. Po lądzie porusza się szybkimi skokami, w wodzie jest świetnym pływakiem. Bardzo dobrze nurkuje. Podczas długotrwałej suszy zapada w stan estywacji.

Pożywienie

Dżdżownice, pająki, wije, chrząszcze o nocnej aktywności, gąsienice, ślimaki. Larwy zjadają plankton roślinny i zwierzęcy.

Rozmnażanie

Gody odbywa w kwietniu i maju, ale zdarza się, że aż do lata. Samce i samice podczas godów wydają ciche mruknięcia. Do rozrodu wybierają zwykle zbiorniki mocno zarośnięte. Czasem są to nawet kałuże. Samice składają jaja (skrzek) w postaci grubego, galaretowatego rulonu o długości od 60 do 110 cm, który zwykle jest owinięty wokół roślin wodnych. W skrzeku znajduje się 2300-3400 jaj. Kijanki osiągają rozmiar 12-18 cm i przebywają w wodzie do 3 miesięcy. Po przeobrażeniu z kijanki grzebiuszka ma 3-4 cm długości. Kijanki tolerują lekkie zasolenie wody.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Grzebiuszka ziemna podlega całkowitej ochronie. Podgatunek Pelobates fuscus insubricus, zamieszkujący północne Włochy, jest zagrożony wyginięciem.

Ciekawostki

Dorosły osobnik zagrzebuje się w ziemi na głębokość nawet dwóch metrów.

Kijanki są nawet dwa razy większe od dorosłych osobników. Kijanki grzebiuszki są największymi kijankami w Europie.

Podgatunki: Pelobates fuscus fuscus (większa część zasięgu występowania)
Pelobates fuscus insubricus (północne Włochy)Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Grzebiuszka ziemna jest w stanie hibernacji (trwa sen zimowy)
        Grzebiuszka ziemna zaczyna gody. Samica składa skrzek w postaci długich sznurów śluzu, w których znajdują się jaja.
         Kijanki huczka przeobrażają się w osobniki dorosłe i opuszczają środowisko wodne. Termin ten zależy od terminu złożenia skrzeku. Rozwój trwa około 3 miesięcy.
     Trwa okres aktywnego życia grzebiuszki ziemnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki płazów

ikonaGrzebiuszka gibraltarska
Pelobates cultripes
ikonaGrzebiuszka syryjska
Pelobates syriacus
Grzebiuszkowate
Grzebiuszkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Największa żaba na świecie

Największa żaba na świecie

Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2012-02-18, GAT-105
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.