Logo Media Nauka

FacebookGrzebiuszkowate

Grzebiuszkowate (Pelobatidae) to rodzina niewielkich płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 4 gatunki, czego w Polsce żyje jeden z nich.

Wygląd

To niewielkie płazy, o krępej budowie ciała, delikatnej skórze, gładkiej lub pokrytej brodawkami. Ubarwienie jest ochronne z plamami lub pasami.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Grzebiuszka gibraltarskaGrzebiuszka gibraltarska

Pelobates cultripes

Płaz europejski z rodziny grzebiuszkowatych. Zagrzebuje się w ziemi na głębokość do 20 cm. Zamieszkuje Półwysep Iberyjski. Nie są widoczne parotydy oraz błony bębenkowe. Źrenice oczu są pionowe.


Grzebiuszka syryjskaGrzebiuszka syryjska

Pelobates syriacus

Grzebiuszka syryjska (Pelobates syriacus) to gatunek płaza z rodziny grzebiuszkowatych. Ubarwienie szare lub żółtawe z wierzchu, z ciemnozielonymi plamami. Spód białawy.


Grzebiuszka ziemna, huczekGrzebiuszka ziemna, huczek PL

Pelobates fuscus

Grzebiuszka ziemna to rodzimy płaz z rodziny grzebiuszkowatych. Zagrzebuje się w ziemi. Podlega całkowitej ochronie. Na ciele występują gruczoły, które wydzielają przy mechanicznym pobudzeniu substancję o zapachu czosnku.

Inne gatunki

  • Pelobates varaldii

Występowanie i środowisko

Grzebiuszkowate żyją prawie w całej Europie, północnej części Afryki oraz zachodniej Azji.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nocny tryb życia. Bardzo dobrze kopią nory w ziemi.

Czasem grzebiuszkowate większą część życia spędzają pod ziemią, szczególnie gatunki żyjące na obszarach pustynnych, gdzie na powierzchnię wychodzą tylko na dwa tygodnie w roku.

Część z grzebiuszkowatych zapada w estywację i potrafi wytworzyć wokół siebie kokon.

Morfologia i anatomia

Grzebiuszkowate mają zrośnięty urostyl z kręgiem krzyżowym, brak jest żeber.

Oczy są stosunkowo duże, z pionowymi źrenicami, przystosowane do widzenia w nocy.

Występują duże twarde modzele, podeszwowe na spodzie stóp.

Rozmnażanie

Okres godów jest uzależniony od opadów deszczu. Często rozmnażają się w okresowych małych zbiornikach wodnych. Rozwój larw jest bardzo szybki (czasem larwy wylęgają się już po dobie od złożenia jaj).

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Najbardziej zagrożonym gatunkiem jest Pelobates varaldii, zamieszkująca Maroko.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Grzebiuszka syryjska: Okres rozrodu grzebiuszki syryjskiej.
     Grzebiuszka ziemna, huczek: Grzebiuszka ziemna jest w stanie hibernacji (trwa sen zimowy)
        Grzebiuszka ziemna, huczek: Grzebiuszka ziemna zaczyna gody. Samica składa skrzek w postaci długich sznurów śluzu, w których znajdują się jaja.
         Grzebiuszka ziemna, huczek: Kijanki huczka przeobrażają się w osobniki dorosłe i opuszczają środowisko wodne. Termin ten zależy od terminu złożenia skrzeku. Rozwój trwa około 3 miesięcy.
     Grzebiuszka ziemna, huczek: Trwa okres aktywnego życia grzebiuszki ziemnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-53 
Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Montessori - Zwierzęta
Płazy i gady
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Atlas płazów i gadów Polski status rozmieszczenie ochrona
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.