Hipopotamowate

Hipopotamowate (Hippopotamidae) to rodzina ssaków z podrzędu świniokształtnych, która liczy dziś 2 gatunki w 2 rodzajach. Najstarsze szczątki pochodzą z pliocenu.

Wygląd

Są to duże zwierzęta o masywnym ciele, 4-palczastych, krótkich i słupowatych kończynach. Ich oczy i nozdrza są przesunięte na wierzch głowy tak, że zwierzęta te pływają zanurzone wystawiając nad wodę tylko część głowy. Mają grubą i gładką skórę.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • hipopotam madagaskarski (Hippopotamus guldbergi)
  • hipopotam malgaski (Hippopotamus lemerlei)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę. Niegdyś zamieszkiwały Europę południową i Azję. Prowadzą ziemno-wodny tryb życia. Hipopotam karłowaty jest mniej uzależniony od wodnego środowiska niż hipopotam nilowy.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą ziemnowodny tryb życia. Pływają słabo. Gromadzą się w stada. Wieczorem opuszczają wodę i udają się na pastwiska, znacząc je swoimi odchodami. Hipopotam karłowaty zamieszkuje lasy i prowadzi samotniczy tryb życia.

Są agresywne. Zaniepokojone mogą zaatakować człowieka. W czasie walki używają kłów.

Hipopotamy żyją długo.

Morfologia i anatomia

Długość ciała 142-450 cm. Masa ciała wynosi do 3,6 tony.

Rozmnażanie

Młode hipopotamy pozostawione bez opieki często padają ofiarą krokodyli. Przyrost naturalny jest dość niski. Rozmnaża się przez cały rok. Ciąża trwa 184-240 dni. Samica rodzi w wodzie zwykle jedno młode.

Pożywienie

Ich pokarm stanowi wodna roślinność.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ile waży hipopotam?

Hipopotam to potężne zwierzę. Samiec hipopotama nilowego waży nawet 3500 kg, samica dużo mniej (1400 kg).

Co jedzą hipopotamy?

Hipopotamy nilowe zjadają głównie trawę i wodną roślinność. Czasem żywią się padliną. Hipopotamy karłowate zjadają też owoce, gałęzie, paprocie.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991

Ile śpią ssaki?


Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak


Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak


Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?


Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-36
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-08©® Media Nauka 2008-2023 r.