Logo Media Nauka

FacebookHipopotamy

Hipopotamy (Hippopotamidae) to rodzina ssaków z podrzędu świniokształtnych, która liczy dziś 2 gatunki w 2 rodzajach. Najstarsze szczątki pochodzą z pliocenu.

Wygląd

Są to duże zwierzęta o masywnym ciele, 4-palczastych, krótkich i słupowatych kończynach. Ich oczy i nozdrza są przesunięte na wierzch głowy tak, że zwierzęta te pływają zanurzone wystawiając nad wodę tylko część głowy. Mają grubą i gładką skórę.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Hipopotam karłowatyHipopotam karłowaty

Hexaprotodon liberiensis

Hipopotam karłowaty to ssak z rodziny hipopotamów zamieszkujący torfowiska i bagna nadrzeczne Afryki Zachodniej. Żyje samotnie. W chwili zagrożenia ucieka do gęstwiny lasów pierwotnych. Bardzo rzadko pływa w głębokiej wodzie.


Hipopotam nilowyHipopotam nilowy

Hippopotamus amphibius

Hipopotam nilowy to masywne zwierzę o walcowatym ciele osadzonym na krótkich nogach. Prowadzi ziemnowodny tryb życia. Jest niebezpiecznym zwierzęciem. Jest obiektem polowań.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę. Niegdyś zamieszkiwały Europę południową i Azję. Prowadzą ziemno-wodny tryb życia. Hipopotam karłowaty jest mniej uzależniony od wodnego środowiska niż hipopotam nilowy.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą ziemnowodny tryb życia. Pływają słabo. Gromadzą się w stada. Wieczorem opuszczają wodę i udają się na pastwiska, znacząc je swoimi odchodami. Hipopotam karłowaty zamieszkuje lasy i prowadzi samotniczy tryb życia.

Są agresywne. Zaniepokojone mogą zaatakować człowieka. W czasie walki używają kłów.

Hipopotamy żyją długo.

Rozmnażanie

Młode hipopotamy pozostawione bez opieki często padają ofiarą krokodyli. Przyrost naturalny jest dość niski. Rozmnaża się przez cały rok. Ciąża trwa 184-240 dni. Samica rodzi w wodzie zwykle jedno młode.

Pożywienie

Ich pokarm stanowi wodna roślinność.

Ciekawostki

Ile waży hipopotam?

Hipopotam to potężne zwierzę. Samiec hipopotama nilowego waży nawet 3500 kg, samica dużo mniej (1400 kg).

Co jedzą hipopotamy?

Hipopotamy nilowe zjadają głównie trawę i wodną roślinność. Czasem żywią się padliną. Hipopotamy karłowate zjadają też owoce, gałęzie, paprocie.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-36


Polecamy w naszym sklepie

Puzzle 1000 Ssaki
Kubek zwierzęta świata
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.