Hubara saharyjska

Hubara, hubara saharyjska (Chlamydotis undulata) to gatunek ptaka z rodziny dropi, mający majestatyczna postawę ciała. Szyja długa. Nogi także. Upierzenie w kolorze piaskowym z delikatnym rysunkiem. Na głowie występuje niewielki czub. Od otworów usznych aż po nasadę szyi biegnie pas czarnych piór - cecha charakterystyczna dla tego gatunku. Od spodu pióra są białe. Wole nakrapiane, a na brzuchu i pokrywach podogonowych widoczne są czarne pręgi. Brak dymorfizmu płciowego.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Hubara saharyjska (Chlamydotis undulata)

© Johannes D. Mayer - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje otwarte i suche tereny Afryki. Jest spotykana na stepach, półpustyniach i pustyniach. Sporadycznie zalatuje do naszego kraju (kilka obserwacji).

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny lub osiadły (w zależności od regionu). To ptak bardzo wrażliwy na stres. Lot majestatyczny. Hubara bardzo rzadko się odzywa.

Morfologia i anatomia

Osiąga od 1,1 do 2,7 kg masy ciała przy 65 cm długości ciała. Skrzydło o długości 31-43 cm, rozpiętość skrzydeł do 150 cm.

Pożywienie

Zjada pokarm roślinny, poluje też na bezkręgowce.

Rozmnażanie

Raz w roku samica składa 1-3 jaja.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?


To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków


Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?


Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie


Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie


Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2016-10-20, GAT-2522
©® Media Nauka 2008-2023 r.