
Komar brzęczący, komar pospolity
Komar brzęczący, komar pospolity (Culex pipiens) to owad z rzędu muchówek, znienawidzony przez człowieka, należący do rodziny komarowatych. To jeden z najlepiej poznanych owadów. Ciało ma brązowe. Ma wydłużony kształt, delikatną budowę ciała, długie i cienkie odnóża, wydłużone, przeźroczyste skrzydła, okrągłą głowę z dużymi oczami o złożonej budowie. Czułki są dość długie o pierzastej budowie u samców. Odwłok ma charakterystyczne białe plamki. Aparat gębowy jest typu kłująco-ssącego.
Występowanie i środowisko PL
To bardzo szeroko rozpowszechniony na świecie owad. Występuje na wszystkich kontynentach. W Polsce jest liczny i pospolity wszędzie. Chętnie przebywa w pobliżu człowieka, a więc na wsiach i w miastach.
Tryb życia i zachowanie
Zimują wyłącznie zapłodnione samice w różnego rodzaju zakamarkach. Największą aktywność przejawia o zmierzchu i w nocy.
Pożywienie
Samice komara odżywiają się krwią kręgowców, głównie ssaków i ptaków. Samce odżywiają się wyłącznie nektarem kwiatów.
Rozmnażanie
Samica składa jaja do wody w postaci unoszących się na powierzchni kładek. Zbiornik wody może być bardzo niewielki, bo larwy tego komara mogą się rozwijać w nawet niewielkich ilościach wody. Larwy zwisają głową w dół. Osobniki rozwijają się nawet w ciągu dwóch tygodni. Poczwarki oddychają powietrzem atmosferycznym za pomocą dwóch rurek. W ciągu jednego roku rozwija się kilka pokoleń.
Ochrona i zagrożenia
Nie jest to owad zagrożony wyginięciem. Wręcz przeciwnie, jest tępiony wszędzie, gdzie występuje.
Ciekawostki
Krew piją jedynie samice komara.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2014-11-29, GAT-680 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● ● ● ● Okres lotu komara brzęczącego
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?