Kosterowate

Kosterowate (Ostraciidae) to rodzina ryb rozdymkokształtnych, do której zaliczamy 37 gatunków w 12 rodzajach.

Ciało ma sześcioboczny kształt, zwężające się w stronę ogona. Otwór gębowy jest niewielkich rozmiarów, przypomina dziób. Głowa jest duża. Prawie całe ciało pokrywają sześciokątne płytki kostne, stanowiące swoisty pancerz. Bardzo charakterystyczne dla ryb tej rodziny są kostne wyrostki nad czołem skierowane do przodu. Jest jedna płetwa grzbietowa bez kolców, usytuowana w tyle. Płetwy brzuszne nie występują. Ubarwienie od żółtego zielonkawego z niebieskimi plamami w jasnych otoczkach.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Pacyfik, Ocean Indyjski i Atlantyk. Preferują płytkie wody strefy tropikalnej i subtropikalnej, rzadziej umiarkowanej, tam gdzie rozwija się rafa lub z piaszczystym dnem pośród łąk morskiej trawy.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te słabo pływają. Do poruszania się używają praktycznie tylko płetwy ogonowej.

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają rozmiary od 11 do 55 cm długości ciała. Pokrywy skrzelowe tych ryb są niemalże nieruchome, stąd płetwy piersiowe, poprzez ich ruch, pomagają rybom w oddychaniu. Niektóre gatunki wydzielają przez skórę truciznę.

Rozmnażanie

Zwykle ryby te tworzą haremy. Na jednego samca przypada kilka samic. Samice o zmierzchu jaja uwalniają do wody i porzucają je. Już po dwóch dniach z jaj wykluwają się larwy.

Pożywienie

Polują na denne bezkręgowce, w tym koralowce, ślimaki, skorupiaki. Zjadają też morską trawę.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to gatunki zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Na wyspach Polinezji ryby z tej rodziny są pieczone w całości i zjadane dopiero po rozłupaniu pancerza.

Twardy pancerz chroni te ryby niemalże przed wszystkimi drapieżnikami.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-10-01, RODZ-949Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.