Kosterowate

Kosterowate (Ostraciidae) to rodzina ryb rozdymkokształtnych, do której zaliczamy 37 gatunków w 12 rodzajach.

Wygląd

Ciało ma sześcioboczny kształt, zwężające się w stronę ogona. Otwór gębowy jest niewielkich rozmiarów, przypomina dziób. Głowa jest duża. Prawie całe ciało pokrywają sześciokątne płytki kostne, stanowiące swoisty pancerz. Bardzo charakterystyczne dla ryb tej rodziny są kostne wyrostki nad czołem skierowane do przodu. Jest jedna płetwa grzbietowa bez kolców, usytuowana w tyle. Płetwy brzuszne nie występują. Ubarwienie od żółtego zielonkawego z niebieskimi plamami w jasnych otoczkach.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Lactophrys triqueterLactophrys triqueter

Lactophrys triqueter

Lactophrys triqueter to gatunek morskiej ryby z rodziny kosterowatych. Ubarwienie ciemnobrązowe w białe plamki. Po boku jasnobrązowa, duża plama w sześciokąty. Płetwa ogonowa na długim trzonku.


Kostera rogata, kostera rogaczekKostera rogata, kostera rogaczek

Lactoria cornuta

Kostera rogata, kostera rogaczek (Lactoria cornuta) to gatunek ryby z rodziny kosterowatych, rzędu rozdymkokształtnych. Ma żółte ciało (czasem oliwkowe lub pomarańczowe), udekorowane białymi lub turkusowymi plamkami.

Inne gatunki

  • Acanthostracion guineensis
  • Acanthostracion notacanthus
  • Acanthostracion polygonius
  • Acanthostracion quadricornis
  • Lactophrys bicaudalis
  • Lactophrys trigonus
  • Tetrosomus gibbosus

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Pacyfik, Ocean Indyjski i Atlantyk. Preferują płytkie wody strefy tropikalnej i subtropikalnej, rzadziej umiarkowanej, tam gdzie rozwija się rafa lub z piaszczystym dnem pośród łąk morskiej trawy.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te słabo pływają. Do poruszania się używają praktycznie tylko płetwy ogonowej.

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają rozmiary od 11 do 55 cm długości ciała. Pokrywy skrzelowe tych ryb są niemalże nieruchome, stąd płetwy piersiowe, poprzez ich ruch, pomagają rybom w oddychaniu. Niektóre gatunki wydzielają przez skórę truciznę.

Rozmnażanie

Zwykle ryby te tworzą haremy. Na jednego samca przypada kilka samic. Samice o zmierzchu jaja uwalniają do wody i porzucają je. Już po dwóch dniach z jaj wykluwają się larwy.

Pożywienie

Polują na denne bezkręgowce, w tym koralowce, ślimaki, skorupiaki. Zjadają też morską trawę.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to gatunki zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Na wyspach Polinezji ryby z tej rodziny są pieczone w całości i zjadane dopiero po rozłupaniu pancerza.

Twardy pancerz chroni te ryby niemalże przed wszystkimi drapieżnikami.
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-10-01, RODZ-949Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.