Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki

Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki (Eriocheir sinensis) to gatunek skorupiaka z rzędu dziesięcionogów. Szczypce są pokryte wełnistą materią, włoskami, stąd nazwa kraba. Ubarwienie ciemnooliwkowe, z ciemniejszymi plamkami.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Krab ten jest w naszej faunie dopiero od niedawna. Został zawleczony z Chin do Niemiec w 1912 roku. Dziś ma się dobrze w Bałtyku, najliczniej u ujścia Łaby. W Polsce można go najczęściej spotkać w Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w dolnym odcinku rzek Odry i Wisły, a także w wielu zbiornikach wody słodkiej.

Tryb życia i zachowanie

To krab o nocnej aktywności. Co ciekawe nawet kilkanaście dni krab ten może żyć na lądzie. Potrafi przejść przez śluzy, tamy i wejść do zbiorników takich jak stawy, jeziora. Kraby te praktycznie stale odbywają wędrówki, pokonując setki kilometrów. Młode osobniki dziennie pokonują 1-3 km, starsze nawet 10 km dziennie.

Morfologia i anatomia

Szerokość głowotułowia wynosi 7-9 cm. Krab ten ma ciało o zarysie kwadratowym. Pancerz ma z przodu widoczne charakterystyczne ząbki. Pierwsza para odnóży to szczypce, których owłosienie szczególnie wyraźne jest u samców.

Pożywienie

Zjada martwe ryby oraz mięczaki, a także szczątki roślinne.

Rozmnażanie

Na rozród niezbędne jest zasolenie 20-30‰. Krab wędruje więc w górę rzek i do Morza Północnego. W Bałtyku nie rozmnaża się.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Krab ten jest uważany za szkodnika. Oprócz niszczenia sieci, wyjadania ryb, kłopotliwe jest drążenie nor w ziemi w celu uzyskania schronienia w dzień, niszcząc w ten sposób tamy i budowle przy brzegach wód.

Krab ten jest jadalny i smaczny. Nie znalazł jednak u nas zainteresowania społecznego w zakresie konsumpcji, co z pewnością przyczyniłoby się do zwalczania tego szkodnika.

Do naturalnych wrogów należą czaple, gryzonie.

To największy skorupiak w Bałtyku.


Pokrewne gatunki bezkręgowców

ikona
Procambarus clarkii
ikona
Neocaridina spp.
ikona
Halocaridina rubra
ikonaHomar europejski
Homarus gammarus
ikonaKrewetka amano
Caridina multidentata
ikonaPąkla
Amphibalanus spp.
ikonaPodwój wielki
Saduria entomon
ikonaProsionek szorstki
Porcellio scaber
ikonaPustelnik
Pagurus sp.
ikonaRak queenslandzki
Cherax quadricarinatus


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Alfred Brehm - Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Aleksander Rajski - Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Ludwik Żmudziński - Świat zwierzęcy Bałtyku., Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1974

© medianauka.pl, 2020-10-25, GAT-638679
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.