Prosionek szorstki
Prosionek szorstki (Porcellio scaber) to gatunek rodzimego pospolitego stawonoga z rzędu równonogów (Isopoda). Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie, pokryte twardym oskórkiem, który wygląda jak pancerz. Kolor ciała bywa różny, zwykle powierzchnia jest szorstka, usiana małymi guzkami. Czułki drugiej pary są długie, kilkuczłonowe. Odwłok zakończony jest sztyletowatymi wypustkami.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
⤢ POWIĘKSZ
Występowanie i środowisko PL
Prosionek szorstki występuje na całym świecie. Obecny w całej Polsce w lasach, ruinach, domostwach, piwnicach, ogrodach. Żyje gromadnie. Lubi suche i nieco wilgotne środowisko. Jest jedynym równonogiem, który występuje poza kołem podbiegunowym. Pionowy zasięg występowania to 1800 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Stawonóg ten ma zdolność zwijania ciała w kulkę.
Morfologia i anatomia
Osiąga 16 mm długości ciała. Widoczna jest wyraźna segmentacja budowy ciała. Głowa jest mała, zaopatrzona w oczy złożone. Stawonóg ten jest wyposażony w siedem par odnóży krocznych.
Pożywienie
Odżywia się martwą materią organiczną.
Rozmnażanie
Okres rozrodu przypada tylko raz w roku, na wiosnę. Samica składa jaja do specjalnej torby lęgowej. Larwy są zdolne od razu do samodzielnego życia.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
To nasz najbardziej pospolity równonóg.
Pokrewne gatunki bezkręgowców
© medianauka.pl, 2016-12-01, GAT-4323