logoKrabożery

Krabożery, kłusaki (Dromadidae) to rodzina ptaków z rzędu siewkowatych. Rodzina ta liczy dziś zaledwie 1 gatunek. W Polsce nie można spotkać krabożerów.

Wygląd

Ptaki te mają długie nogi, mocny dziób i charakterystyczne, czarno-białe upierzenie. Brak dymorfizmu płciowego.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


KrabożerKrabożer

Dromas ardeola

To jedyny przedstawiciel tej rodziny ptaków. Ma długie, szare nogi, mocny, czarny dziób i charakterystyczne, czarno-białe upierzenie. Jest aktywny w nocy, gdyż wówczas kraby wychodzą ze swoich kryjówek.

Występowanie i środowisko

Ptaki te można spotkać na plażach zachodniej Afryki i południowej części Azji.

Tryb życia i zachowanie

To towarzyskie ptaki, pojawiają się zawsze w grupach po około 20 osobników lub więcej. Są aktywne w nocy.

Rozmnażanie

Gniazdowanie ma miejsce w kolonii. Samica składa 1-2 jaja do komory w piasku, do której prowadzi tunel o długości nawet dwóch metrów. Pisklęta pozostają długo w gnieździe i są też długo potem uzależnione od rodziców.

Pożywienie

Podstawą ich diety stanowią kraby, ale także inne bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Ptakom tym nie grozi wymarcie.
© medianauka.pl, 2015-03-14, RODZ-276 

Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.