Logo Media Nauka

Facebook

Krągłojęzyczka tyrreńska (Discoglossus sardus)
© C M.R. Swadzba - Fotolia.com

Krągłojęzyczka tyrreńska

Krągłojęzyczka tyrreńska (Discoglossus sardus) to gatunek europejskiego płaza z rodziny krągłojęzycznych (ropuszkowatych), rodzaju Discoglossus.

Dojrzałe osobniki osiągają długość maksymalnie 7 cm. Żabka ta jest podobna do innych przedstawicieli rodzaju Discoglossus. Pyszczek jest ostro zakończony. W przednich kończynach zewnętrzne palce są szersze na końcu niż u podstawy.

Występowanie i środowisko

Płaz ten występuje na wyspach Morza Śródziemnego, głównie na Korsyce, Sardynii, Montecristo, Isola della Maddalena, Iles d'Hyeres, San Pietro. Znaleziono ją także w Toskanii i na półwyspie Monte Argentario.

Krągłojęzyczka tyrreńska żyje na wybrzeżach morskich, w zbiornikach słodkowodnych i o średnim zasoleniu. Można ją spotkać także w górach w Sardynii na wysokości nawet 1770 m n.p.m. Gatunek ten preferuje wody stojące lub o słabym nurcie. Spotykany jest także w lasach i na bagnach.

Tryb życia i zachowanie

Krągłojęzyczka tyrreńska jest gatunkiem żyjącym w środowisku ziemno-wodnym.

Pożywienie

Pokarm stanową różnego rodzaju bezkręgowce.

Rozmnażanie

Samica składa w wodzie jaja, które przyczepia do roślin znajdujących się pod wodą. Jajo z otoczką ma średnicę 3-4 mm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dziś żaba ta występuje jedynie na wyspach Morza Śródziemnego. Wykopaliska wskazują, iż kiedyś gatunek ten zasiedlał całą Europę południową. Nie jest znana przyczyna ograniczenia zasięgu występowania tego gatunku.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-07-28, GAT-632
Pokrewne gatunki płazów

ikonaKrągłojęzyczka zwyczajna
Discoglossus pictus
Ropuszkowate, krągłojęzyczne
Ropuszkowate, krągłojęzyczne

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.