Ropuszkowate, krągłojęzyczne
Krągłojęzyczne, zwane także ropuszkowatymi, to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 2 rodzaje (krągłojęzyczki -Discoglossus i pętówki - Alytes) i 12 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli gatunków z tej rodziny płazów. Systematyka tej rodziny jest dyskusyjna. Niektórzy naukowcy zaliczają do niej kumakowate.
Wygląd
Są to małe płazy bezogonowe. Pętówki są podobne do ropuch, krągłojęzyczki do żab, ale w odróżnieniu od nich na ich ciele znajdują się brodawki, różnią się także od nich kształtem języka.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Discoglossus pictus
Krągłojęzyczka zwyczajna (Discoglossus pictus) to jedyny płaz występujący na Malcie. Gatunek ten jest bardzo trudny do rozróżnienia od innych gatunków z tej rodziny. Przez grzbiet biegnie jaśniejszy pas. Spód jest białawy.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- pętówka iberyjska (Alytes cisternasii)
- Alytes dickhilleni
- Alytes maurus
- pętówka majorska (Alytes muletensis)
- krągłojęzyczka zachodnioiberyjska (Discoglossus galganoi)
- Discoglossus jeanneae
- krągłojęzyczka korsykańska (Discoglossus montalentii)
- Discoglossus scovazzi
- Latonia nigriventer
Występowanie i środowisko
Płazy te można spotkać w zachodniej i południowej części Europy, na wybranych obszarach Afryki północno-wschodniej i w Izraelu.
Tryb życia i zachowanie
Pętówki nie są tak zależne od wody jak krągłojęzyczki, które są zwierzętami ziemno-wodnymi.
Morfologia i anatomia
Krągłojęzyczki charakteryzują się okrągłymi źrenicami oczu, pętówki mają pionowe źrenice. Błony bębenkowe zwykle nie są widoczne, są ukryte pod warstwą skóry.
W kośćcu charakterystyczne jest występowanie trzech par niepołączonych z kręgosłupem żeber, co stanowi podstawowe kryterium taksonomiczne. W kręgosłupie znajduje się zazwyczaj 8 kręgów przedkrzyżowych. W górnej szczęce znajdują się zęby.
Charakterystyczny dla tej rodziny jest szeroki język w kształcie dysku. Płazy te nie używają go do łapania owadów.
Rozmnażanie
Jaja pętówek mogą się rozwijać bez wody, jednak larwy rozwijają się w wodzie. Krągłojęzyczki są zależne w swoim rozrodzie od środowiska wodnego.
Pożywienie
Brak danych.
Ochrona i zagrożenia
Najbardziej zagrożonym gatunkiem jest pętówka majorska. Wyginął całkowicie gatunek Discoglossus nigriventer.
Ciekawostki
Brak danych.
Największa żaba na świecie

Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?
© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-64