Krągłojęzyczka zwyczajna
© McCarthys_PhotoWorks - Fotolia.com
Krągłojęzyczka zwyczajna (Discoglossus pictus) to gatunek płaza z rodziny krągłojęzycznych. Gatunek ten jest bardzo trudny do rozróżnienia od innych gatunków z tej rodziny. Samiec jest nieco większy od samicy. Ma dość szeroka głowę z ostro zakończonym pyskiem. Źrenice są okrągłe. Nie widać błon bębenkowych. Na skórze widoczne są brodawki. Samce mają dłuższe błony pławne i rezonatory. Ubarwienie ciała zmienne: szare, oliwkowe, kremowe, beżowe, żółtawe, rdzawe, czerwonawe. Na ciele występują ciemniejsze plamy, czasem jasno obrzeżone. Przez grzbiet biegnie jaśniejszy pas. Spód jest białawy.
Występowanie i środowisko
Krągłojęzyczka zwyczajna zamieszkuje wyspy na Morzu Śródziemnym. Są to Sycylia, Malta i Gozo. Gatunek ten występuje też w Afryce na jej północnym terytorium, na wybrzeżu. Niektóre źródła podają o introdukcji tego gatunku we Francji i Hiszpanii. Występuje na terenie nizinnym i górskim. Lubi zarówno rzeki jak i wody stojące.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi ziemno-wodny tryb życia o aktywności całodobowej. Na Malcie zapada w sen letni w przypadku występowania suszy.
Morfologia i anatomia
Osiąga długość ciała 6-7 cm. Język jest poduszkowaty, przyrośnięty do dna jamy gębowej.
Pożywienie
Poluje na owady i ich larwy, mięczaki, pajęczaki, dżdżownice i młode rybki.
Rozmnażanie
Może się rozmnażać kilka razy w roku w różnych terminach, zwykle w okresie zimowo-wiosennym. Samce wabią samice głosem. Samica składa skrzek w kłębach po kilkadziesiąt jajeczek, około tysiąca podczas jednych godów. Po około 47 dniach larwy przeobrażają się.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2016-12-06, GAT-1757