logo

Krągłojęzyczka zwyczajna

Krągłojęzyczka zwyczajna (Discoglossus pictus) to gatunek płaza z rodziny krągłojęzycznych. Gatunek ten jest bardzo trudny do rozróżnienia od innych gatunków z tej rodziny. Samiec jest nieco większy od samicy. Ma dość szeroka głowę z ostro zakończonym pyskiem. Źrenice są okrągłe. Nie widać błon bębenkowych. Na skórze widoczne są brodawki. Samce mają dłuższe błony pławne i rezonatory. Ubarwienie ciała zmienne: szare, oliwkowe, kremowe, beżowe, żółtawe, rdzawe, czerwonawe. Na ciele występują ciemniejsze plamy, czasem jasno obrzeżone. Przez grzbiet biegnie jaśniejszy pas. Spód jest białawy.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Krągłojęzyczka zwyczajna zamieszkuje wyspy na Morzu Śródziemnym. Są to Sycylia, Malta i Gozo. Gatunek ten występuje też w Afryce na jej północnym terytorium, na wybrzeżu. Niektóre źródła podają o introdukcji tego gatunku we Francji i Hiszpanii. Występuje na terenie nizinnym i górskim. Lubi zarówno rzeki jak i wody stojące.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi ziemno-wodny tryb życia o aktywności całodobowej. Na Malcie zapada w sen letni w przypadku występowania suszy.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała 6-7 cm. Język jest poduszkowaty, przyrośnięty do dna jamy gębowej.

Pożywienie

Poluje na owady i ich larwy, mięczaki, pajęczaki, dżdżownice i młode rybki.

Rozmnażanie

Może się rozmnażać kilka razy w roku w różnych terminach, zwykle w okresie zimowo-wiosennym. Samce wabią samice głosem. Samica składa skrzek w kłębach po kilkadziesiąt jajeczek, około tysiąca podczas jednych godów. Po około 47 dniach larwy przeobrażają się.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2016-12-06, GAT-1757
Pokrewne gatunki płazów

ikonaKrągłojęzyczka tyrreńska
Discoglossus sardus
Ropuszkowate, krągłojęzyczne
Ropuszkowate, krągłojęzyczne

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Miasto
Atlas płazów i gadów Polski status rozmieszczenie ochrona
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.