Kumak nizinny

Kumak nizinny (Bombina bombina) to przedstawiciel rodziny kumakowatych, spotykany na terenie naszego kraju. Cechą charakterystyczną kumaka nizinnego jest plamistość brzusznej powierzchni ciała. Plamy są różnej wielkości i mają czerwony, pomarańczowy lub żółty kolor. Charakterystyczne dla kumaka nizinnego są także izolowane plamy mostkowe, obojczykowe, miednicze, udowe i podgardzielowe. Głowa jest mała bez parotyd. Poza okresem godowym odróżnienie samca od samicy jest wyjątkowo trudne. W czasie godów samiec ma parzyste worki powietrzne na dnie jamy gębowej. Samiec ma także na pierwszym i drugim palcu kończyny przedniej oraz na przedramieniu modzele godowe.

Samce nie posiadają typowych rezonatorów. Funkcję rezonatorów pełnią rozdęte płuca. Błony bębenkowe nie są widoczne. Źrenice oczu mają kształt serca. Palce stóp są spięte błoną pławną. Na grzbiecie znajdują się brodawki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kumak nizinny (Bombina bombina)

© Gucio_55 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce jest pospolity. Występuje w środkowej i wschodniej części Europy. Preferuje tereny nizinne. Maksymalny zasięg występowania pionowego to 730 m n.p.m. w Czechach. Lubi przebywać w płytkich stawach z czystą wodą, zarośniętych wodną roślinnością. Unika terenów zurbanizowanych.

Tryb życia i zachowanie

Jaskrawe ubarwienie brzusznej powierzchni ciała to sygnał ostrzegawczy dla napastników. Zaniepokojony eksponuje spodnią część ciała na lądzie a w wodzie nurkuje na dno zbiornika. W wodzie jest aktywny całą dobę, szczególnie za dnia. Wydaje odgłos przypominający słowo "kum". Prowadzi wodny tryb życia. Zimuje na lądzie w gromadach w okresie od września-października do marca-kwietnia. Jest gatunkiem ciepłolubnym. Optymalna temperatura to 18-20 °C, znosi zakres temperatur między 10 a 30 °C. Po lądzie porusza się skokami. Na lądzie wygina się łukowato do dołu, eksponując w ten sposób jaskrawo ubarwiony spód. Pod wpływem zagrożenia pokrywa się białą, pienistą wydzieliną, która zawiera trującą substancję - frynolicynę. Nie jest szkodliwa dla człowieka, jednak gdy się przedostanie przez błony śluzowe, może wywołać silne podrażnienia.

Pożywienie

Zwierzęta żyjące w wodzie. Drobne skorupiaki, larwy owadów, pająki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się od maja do lipca. Skrzek złożony jest z pakietów po kilkanaście jaj, które są przytwierdzane do roślin. Samica w sezonie może złożyć około 300 jaj. Postać larwalna to kijanka, która na płetwie ogonowej posiada czarną siatkę. Długość kijanki to nawet 5 cm. Po przeobrażeniu ich wielkość wynosi 1-1,5 cm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Europie Zachodniej kumak nizinny jest zagrożony wyginięciem. W Polsce kumak nizinny jest pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Trwa okres snu zimowego u kumaka nizinnego
         Kumak nizinny odbywa gody. Samice w tym czasie składają skrzek w postaci małych pakietów. Wieczorami roznosi się donośny głos samców.
         Kijanki przeobrażają się w postać dorosłych osobników.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki płazów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Największa żaba na świecie


Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Największy płaz na świecie


Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2013-03-27, GAT-393
©® Media Nauka 2008-2023 r.