logo

Kumak nizinny

Kumak nizinny (Bombina bombina) to przedstawiciel rodziny kumakowatych, spotykany na terenie naszego kraju. Cechą charakterystyczną kumaka nizinnego jest plamistość brzusznej powierzchni ciała. Plamy są różnej wielkości i mają czerwony, pomarańczowy lub żółty kolor. Charakterystyczne dla kumaka nizinnego są także izolowane plamy mostkowe, obojczykowe, miednicze, udowe i podgardzielowe. Głowa jest mała bez parotyd. Poza okresem godowym odróżnienie samca od samicy jest wyjątkowo trudne. W czasie godów samiec ma parzyste worki powietrzne na dnie jamy gębowej. Samiec ma także na pierwszym i drugim palcu kończyny przedniej oraz na przedramieniu modzele godowe.

Samce nie posiadają typowych rezonatorów. Funkcję rezonatorów pełnią rozdęte płuca. Błony bębenkowe nie są widoczne. Źrenice oczu mają kształt serca. Palce stóp są spięte błoną pławną. Na grzbiecie znajdują się brodawki.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

W Polsce jest pospolity. Występuje w środkowej i wschodniej części Europy. Preferuje tereny nizinne. Maksymalny zasięg występowania pionowego to 730 m n.p.m. w Czechach. Lubi przebywać w płytkich stawach z czystą wodą, zarośniętych wodną roślinnością. Unika terenów zurbanizowanych.

Tryb życia i zachowanie

Jaskrawe ubarwienie brzusznej powierzchni ciała to sygnał ostrzegawczy dla napastników. Zaniepokojony eksponuje spodnią część ciała na lądzie a w wodzie nurkuje na dno zbiornika. W wodzie jest aktywny całą dobę, szczególnie za dnia. Wydaje odgłos przypominający słowo "kum". Prowadzi wodny tryb życia. Zimuje na lądzie w gromadach w okresie od września-października do marca-kwietnia. Jest gatunkiem ciepłolubnym. Optymalna temperatura to 18-20 °C, znosi zakres temperatur między 10 a 30 °C. Po lądzie porusza się skokami. Na lądzie wygina się łukowato do dołu, eksponując w ten sposób jaskrawo ubarwiony spód. Pod wpływem zagrożenia pokrywa się białą, pienistą wydzieliną, która zawiera trującą substancję - frynolicynę. Nie jest szkodliwa dla człowieka, jednak gdy się przedostanie przez błony śluzowe, może wywołać silne podrażnienia.

Pożywienie

Zwierzęta żyjące w wodzie. Drobne skorupiaki, larwy owadów, pająki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się od maja do lipca. Skrzek złożony jest z pakietów po kilkanaście jaj, które są przytwierdzane do roślin. Samica w sezonie może złożyć około 300 jaj. Postać larwalna to kijanka, która na płetwie ogonowej posiada czarną siatkę. Długość kijanki to nawet 5 cm. Po przeobrażeniu ich wielkość wynosi 1-1,5 cm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Europie Zachodniej kumak nizinny jest zagrożony wyginięciem. W Polsce kumak nizinny jest pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Brak danych.© medianauka.pl, 2013-03-27, GAT-393


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Trwa okres snu zimowego u kumaka nizinnego
         Kumak nizinny odbywa gody. Samice w tym czasie składają skrzek w postaci małych pakietów. Wieczorami roznosi się donośny głos samców.
         Kijanki przeobrażają się w postać dorosłych osobników.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki płazów

ikonaKumak dalekowschodni
Bombina orientalis
ikonaKumak górski
Bombina variegata
Kumakowate
Kumakowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz


Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.