Kumak dalekowschodni

Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis) to gatunek płaza z rodziny kumakowatych. Grzbiet jest zielono-czarny z licznymi brodawkami. Brzuch ubarwiony na czerwono lub pomarańczowo z ciemnymi plamami. Końce palców są pomarańczowe. Samce są nieco mniejsze od samic.

Na palcach przednich łap płazy te posiadają modzele (przylgi), które ułatwiają przytrzymanie śliskiej partnerki podczas zapładniania. Między palcami stóp znajduje się błona pławna. Źrenice oczu mają kształt serca lub odwróconej kropli. Błony bębenkowe ani rezonatory nie występują. Skóra zawiera gruczoły wydzielające trujący śluz, który u człowieka może wywołać podrażnienie i alergię.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Azja. Chiny, Korea i Rosja. Lasy iglaste i mieszane, bagna, dorzecza.

Jest bardzo pospolity w Chinach, gdzie podczas godów może osiągać liczebność 8 osobników na 1 m2 powierzchni zbiornika wodnego. Kumak dalekowschodni preferuje zbiorniki z wodą stojącą.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi ziemno-wodny tryb życia. Wiosnę i lato spędza w wodzie. Od października do maja kumaki wychodzą na ląd i zimują (zapadają w stan hibernacji). Zagrzebują się ziemi, chowają pod korzeniami lub kamieniami. Czasami zimują w małych grupkach. Gdy kumak dalekowschodni czuje się zagrożony, nurkuje na dno zbiornika. Gdy jest na lądzie odwraca się na brzuch, pokazując jaskrawe ubarwienie.

Pożywienie

Owady, w tym mrówki, chrząszcze, muchy, ale także ślimaki, skąposzczety. Młode kijanki zjadają glony, większe - pokarm zwierzęcy (dafnie, oczliki i inne).

Rozmnażanie

W okresie godowym samce "kumkają", wabiąc samice. Samica składa około 100-250 jaj o średnicy 2 mm. Samica przykleja jaja do powierzchni kamieni. Już po 3-10 dniach wykluwają się z nich małe kijanki, które przeobrażają się po 12-14 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jest to płaz chętnie hodowany w terrariach. Kumaki bardzo szybko się oswajają - nie uciekają wówczas przed ludźmi i pobierają pokarm podawany za pomocą pęsety.


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.61 / 65.22%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2012-04-29, GAT-127




©® Media Nauka 2008-2023 r.