Mandryl równikowy

Mandryl równikowy, dryl (Mandrillus leucophaeus) to gatunek małpy wąskonosej o masywnej budowie ciała. Samice są mniejsze o delikatniej zbudowane niż samce. Cześć twarzowa czarna, wydłużona. Przy nosie widoczne dwa charakterystyczne zgrubienia. Wokół głowy grzywa. spód jasny, reszta ciemniejsza. Nagnioty pośladkowe w kolorze różowo-fioletowym z czerwonymi brzegami.

Wyróżniamy dwa podgatunki:

 

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Mandryl równikowy (Mandrillus leucophaeus)

© photocech – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Mandryl ten występuje w Kamerunie i Nigerii oraz na wyspie Bioko w Afryce Równikowej w zachodniej części. Zasiedla lasy.

Tryb życia i zachowanie

Większość czasu spędza na ziemi. Tworzy stada złożone z około 50 osobników, którymi przewodzi samiec.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 75 cm, ogona do 7 cm, a ciężar ciała około 20 kg.

Pożywienie

Zjada owoce, orzechy, inne części roślin oraz małe kręgowce.

Rozmnażanie

Samica rodzi zwykle jedno młode. Nosi je na grzbiecie.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2019-10-29, GAT-622070
©® Media Nauka 2008-2023 r.