Koczkodanowate

Koczkodanowate (Cercopithecidae) to rodzina ssaków naczelnych, zaliczana do małp wąskonosych. Należy do niej około 140 gatunków. Zaliczamy do niej m.in. makaki, mangaby, koczkodany, gerezy, hulmany i langury.

Wygląd

Wszystkie mają długi ogon, wąską przegrodę nosową

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Duk wspaniałyDuk wspaniały

Pygathrix nemaeus

Duk to dość barwnie umaszczona małpa z rodziny małp wąskonosych. Jest małpą wąskonosą o smukłym ciele, długim ogonie, równej długości kończyn przednich i tylnych.


Dżelada brunatnaDżelada brunatna

Theropithecus gelada

Dżelada to ssak z rodziny małp wąskonosych. Ciało pokryte jest brązową sierścią. Na piersiach brak owłosienia. tutaj skóra jest czerwona. Na głowie charakterystyczny grzebień.


Gereza angolańskaGereza angolańska

Colobus angolensis

To małpa wąskonosa o charakterystycznym czarno-białym umaszczeniu, pochodząca z lasów Afryki środkowej. Ma długi ogon zakończony jaśniejszą kitką.


Gerezanka rudaGerezanka ruda

Piliocolobus badius

Gerezanka ruda (Piliocolobus badius) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Dawna nazwa gatunku to gereza ruda.


Gerezanka trójbarwnaGerezanka trójbarwna

Piliocolobus kirkii

Gerezanka trójbarwna (Piliocolobus kirkii) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Ma dość barwne umaszczenie. Wierzch, w tym głowy, rudy, brązowawy, plecy, część kończyn - czarne, boki, grzywka, spodnia część - białawe.


Gerezanka ugandyjskaGerezanka ugandyjska

Piliocolobus tephrosceles

Gerezanka ugandyjska (Piliocolobus tephrosceles) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Futro jasnobrązowe, na głowie kasztanowata czapeczka, zachodząca na czoło, brwi czarnawe, spód jasny.


Hulman czczonyHulman czczony

Semnopithecus entellus

Hulman czczony, hulman zwyczajny, langur hulman (Semnopithecus entellus) to gatunek ssaka z rodziny małp wąskonosych. Głowa okrągła. Futro dość długie. Na głowie włosy tworzą czapkę, która opada ku tyłowi.


Koczkodan białonosyKoczkodan białonosy

Cercopithecus nictitans

To małpa wąskonosa z lasów tropikalnych Afryki centralnej i zachodniej. Charakterystyczna dla tego gatunku jest jasna, owalna plama na nosie.


Koczkodan czarnosiwyKoczkodan czarnosiwy

Cercopithecus mitis

Koczkodan czarnosiwy to ssak z rodziny małp wąskonosych. Jego futro jest niebiesko-szare, żółto nakrapiane, grzbiet rudy. Ma szarą twarz, nad oczami do uszu biegnie wąski biały pasek.


Koczkodan DianyKoczkodan Diany

Cercopithecus diana

Koczkodan diany (Cercopithecus diana), dawniej diana lub koczkodan diana, to gatunek małpy z rodziny koczkodanowatych. Ubarwienie ciemne z wierzchu, z brązowym odcieniem i brązową lub białawą, wewnętrzną stroną ud.


Koczkodan górskiKoczkodan górski

Cercopithecus lhoesti

Koczkodan górski to małpa wąskonosa, żyjąca na zboczach góry Kilimandżaro. Ma długie i gęste owłosienie, ciemne, kasztanowate na grzbiecie i białe na bokobrodach i szyi.


Koczkodan liberyjskiKoczkodan liberyjski

Cercopithecus campbelli

Koczkodan liberyjski (Cercopithecus campbelli), dawniej koczkodan Campbella to gatunek małpy z rodziny koczkodanowatych. Twarz naga, ciemna, pysk cielisty. Bokobrody obfite, żółtawe, żółtawy jest także pas nad oczami.


Koczkodan mnisiKoczkodan mnisi

Cercopithecus roloway

Koczkodan mnisi (Cercopithecus roloway) to małpa z rodziny koczkodanowatych. Część twarzowa naga, czarna, nad brwiami jasna przepaska, wierzch głowy czarny. Broda, bokobrody, pierś i ramiona białe.


Koczkodan nadobnyKoczkodan nadobny

Cercopithecus neglectus

Koczkodan nadobny (Cercopithecus neglectus) to gatunek małpy wąskonosej. Ubarwienie brązowe, część od nosa po brodę biała. Czoło rude.


Koczkodan oliwkowyKoczkodan oliwkowy

Cercopithecus petaurista

Koczkodan oliwkowy (Cercopithecus petaurista) to gatunek małpy wąskonosej. Ubarwienie z wierzchu oliwkowe, czupryna złotawa. Bokobrody białe. Charakterystyczny jest biały nos.


Koczkodan rudoogonowyKoczkodan rudoogonowy

Cercopithecus ascanius

Koczkodan rudoogonowy (Cercopithecus ascanius), dawniej koczkodan askanius, to gatunek małpy z rodziny koczkodanowatych. Twarz naga, niebieska. Oczy duże, otoczone cielistą obwódką. Na policzkach długie włosy tworzą bokobrody.


Koczkodan rzecznyKoczkodan rzeczny

Cercopithecus mona

Koczkodan rzeczny (Cercopithecus mona), dawniej koczkodan mona, to małpa z rodziny koczkodanowatych. Wierzch oliwkowoszary, spód biały z czarnymi końcami i kończyn. Na pośladkach biały pas.


Koczkodan sowiogłowyKoczkodan sowiogłowy

Cercopithecus hamlyni

Koczkodan sowiogłowy (Cercopithecus hamlyni) to małpa z rodziny koczkodanowatych. Wierzch oliwkowoszary, spód czarniawy, pośladki i część ud - niebieskie. Wokół nagiej twarzy długie włosy, jakby szlara.


Kotawiec sawannowyKotawiec sawannowy

Chlorocebus pygerythrus

Kotawiec sawannowy (Chlorocebus pygerythrus) to gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych. Ubarwienie jasnobrązowe z wierzchu, jaśniejsze od spodu.


Kotawiec zielonosiwyKotawiec zielonosiwy

Chlorocebus aethiops

Koczkodan zielony to ssak z rodziny małp wąskonosych o oliwkowej sierści, spód ciała biały lub żółtawy z białymi bokobrodami. Żyje w lasach i na otwartych terenach.


Langur przepasanyLangur przepasany

Presbytis femoralis

Langur przepasany (Presbytis femoralis) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych.


Lutung ciemnyLutung ciemny

Trachypithecus obscurus

Lutung ciemny (Trachypithecus obscurus) to gatunek małpy wąskonosej, zaliczanej do langurów. Wokół oczy białawe okulary. Małpa ta ma długi ogon.


Lutung czapeczkowyLutung czapeczkowy

Trachypithecus pileatus

Lutung czapeczkowy (Trachypithecus pileatus) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Futro ciemne z wierzchu, pomarańczowe po stronie brzusznej.


Lutung jawajskiLutung jawajski

Trachypithecus auratus

Lutung jawajski (Trachypithecus auratus) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Futro rudo-beżowe lub czarne. Wokół nagiej, szarawej części twarzowej bujna czupryna i bokobrody.


Lutung srebrzystyLutung srebrzysty

Trachypithecus cristatus

Lutung srebrzysty (Trachypithecus cristatus) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Futro ciemne, szaro przyprószone. Wokół nagiej, czarnej części twarzowej grzebieniasta czupryna i przerzedzone bokobrody.


Makak berberyjski, magotMakak berberyjski, magot

Macaca sylvanus

Magot to jedyna małpa żyjąca dziko w Europie na skałach Gibraltaru. To małpa wąskonosa o średniej wielkości, nie posiadająca ogona. Sierść ma kolor żółtobrunatny


Makak brodatyMakak brodaty

Macaca assamensis

Makak brodaty (Macaca assamensis) to gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych. Sylwetka przyciężka. Ubarwienie żółtobrązowe. Część twarzowa różowawa, naga. Wokół wyraźnie widać bokobrody i brodę.


Makak czepkowyMakak czepkowy

Macaca radiata

Makak czepkowy (Macaca radiata) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Dawna nazwa tego gatunku to makak indyjski lub małpa chińska.


Makak czubatyMakak czubaty

Macaca nigra, Cynopithecus niger

Makak czubaty zwany także czubatym pawianem to gatunek ssaka z rodziny małp wąskonosych. Na pośladkach ma duże nagnioty w kolorze cielistym. Na głowie włosy tworzą charakterystyczny czub, który odróżnia go od innych makaków.


Makak japońskiMakak japoński

Macaca fuscata

Makak japoński to małpa wąskonosa, występująca w Japonii. Ma najdalej wysunięty na północ zasięg ze wszystkich małp. Twarz jest naga, ma kolor czerwony.


Makak królewski, rezusMakak królewski, rezus

Macaca mulatta

Rezus jest najlepiej poznaną małpą ze wszystkich gatunków małp. Żyje w Azji, głównie w Chinach i Indiach. Jest przedstawicielem małp wąskonosych. To zwierzę laboratoryjne.


Makak lwiMakak lwi

Macaca silenus

Makak lwi, makak wanderu, uanderu (Macaca silenus) to gatunek małpy wąskonosej, której samiec ma charakterystyczną, jaśniejszą niż reszta ciemnego ciała grzywę wokół głowy.


Makak niedźwiedziMakak niedźwiedzi

Macaca arctoides

Makak niedźwiedzi (Macaca arctoides) to ssak naczelny z rodziny małp wąskonosych. Ubarwienie brunatnoszare, żółtawe. Część twarzowa naga, różowa, cielista lub w części nosowej ciemna.


Makak orientalnyMakak orientalny

Macaca nemestrina

Makak orientalny, lapunder (Macaca nemestrina) to gatunek małpy wąskonosej. Ubarwienie żółtobrunatne. Na głowie widoczna ciemna czapeczka. Spód jasny. Ma dość krótki ogon i przypomina trochę świński ogon.


Makak rozczochranyMakak rozczochrany

Macaca sinica

Makak rozczochrany (Macaca sinica) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Dawna nazwa tego gatunku to makak manga.


Makak świńskoogonowyMakak świńskoogonowy

Macaca leonina

Makak świńskoogonowy (Macaca leonina) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Ubarwienie brunatnoszare, jaśniejsze, szare od spodu. Na głowie ciemniejsza, płaska czapeczka.


Makak tybetańskiMakak tybetański

Macaca thibetana

Makak tybetański (Macaca thibetana) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych. Charakteryzuje się dość silną budową. Ubarwienie brązowawe. Ma krótki ogon.


Mandryl barwnolicyMandryl barwnolicy

Mandrillus sphinx

Mandryl to najbardziej ubarwiona małpa z rodziny małp wąskonosych. Ma mocno wydłużony, barwny pysk i silne zęby. Na głowie grzywa i żółta broda.


Mandryl równikowyMandryl równikowy

Mandrillus leucophaeus

Mandryl równikowy, dryl (Mandrillus leucophaeus) to gatunek małpy wąskonosej o masywnej budowie ciała. Samice są mniejsze o delikatniej zbudowane niż samce. Cześć twarzowa czarna, wydłużona. Przy nosie widoczne dwa charakterystyczne zgrubienia.


Mangaba obrożnaMangaba obrożna

Cercocebus torquatus

Mangaba rudoczelna to małpa z rodziny małp wąskonosych pochodząca z Afryki. Cechy charakterystyczne to duże torby policzkowe, gdzie częściowo małpa trawi pokarm, rude włosy na głowie i wydatne, białe bokobrody.


Mangaba złotobrzuchaMangaba złotobrzucha

Cercocebus chrysogaster

Mangaba złotobrzucha (Cercocebus chrysogaster) to gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych. Owłosienie z wierzchu brązowe, od spodu żółte. Ogon długi.


Mangabka siwolicaMangabka siwolica

Lophocebus albigena

Mangabka siwolica (Lophocebus albigena) to gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych. Sierść ciemna, jaśniejsza na rękach i bokobrodach. Część twarzowa czarna.


Nosacz sundajskiNosacz sundajski

Nasalis larvatus

Nosacz sundajski to małpa z rodziny małp wąskonosych. Cechą charakterystyczną jest ogromny, długi i zwisający nos. Małpa pochodzi z Borneo. Nie znosi niewoli.


Pawian gwinejskiPawian gwinejski

Papio papio

Pawian gwinejski (Papio papio) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny koczkodanowatych, najmniejszy pawian. Dawna nazwa to pawian senegalski lub pawian sfinks.


Pawian masajskiPawian masajski

Papio cynocephalus

Pawian masajski zwany jest też pawianem zielonym lub babuinem. To małpa z rodziny małp wąskonosych o zielonożółtej sierści i smukłej sylwetce.


Pawian niedźwiedziPawian niedźwiedzi

Papio ursinus

Pawian czakma, nazywany także pawianem niedźwiedziowym to duży i silnie zbudowany ssak z rodziny małp wąskonosych o ciemnym i gęstym futrze. Preferuje sawanny i tereny skaliste.


Pawian oliwkowyPawian oliwkowy

Papio anubis

Pawian anubis to jeden z największych żyjących dziś pawianów. Jest groźny nawet dla człowieka. Zamieszkuje Afrykę. Ma wydłużoną część twarzową, szerokie nozdrza, małe oczy.


Pawian płaszczowyPawian płaszczowy

Papio hamadryas

Pawian płaszczowy jest przedstawicielem małp wąskonosych. Cechą charakterystyczną jest cielisty kolor twarzy i dość długie futro. Zamieszkuje tereny położone wysoko w górach.





Inne gatunki

  • koczkodanek błotny (Allenopithecus nigroviridis)
  • mangaba zwinna (Cercocebus agilis)
  • mangaba szara (Cercocebus atys)
  • mangaba oliwkowa (Cercocebus galeritus)
  • mangaba czubata (Cercocebus sanjei)
  • koczkodan białogardły (Cercopithecus albogularis)
  • koczkodan białowargi (Cercopithecus cephus)
  • koczkodan białobrzuchy (Cercopithecus denti)
  • koczkodan srebrny (Cercopithecus doggetti)
  • koczkodan leśny (Cercopithecus dryas)
  • koczkodan rudobrzuchy (Cercopithecus erythrogaster)
  • koczkodan czerwonouchy (Cercopithecus erythrotis)
  • koczkodan złoty (Cercopithecus kandti)
  • koczkodan sowiolicy (Cercopithecus lomamiensis)
  • koczkodan ghański (Cercopithecus lowei)
  • koczkodan nadobny (Cercopithecus neglectus)
  • koczkodan czubaty (Cercopithecus pogonias)
  • koczkodan stokowy (Cercopithecus preussi)
  • koczkodan nigeryjski (Cercopithecus sclateri)
  • koczkodan słoneczny (Cercopithecus solatus)
  • koczkodan barwny (Cercopithecus wolfi)
  • kotawiec nadrzewny (Chlorocebus cynosuros)
  • kotawiec górski (Chlorocebus djamdjamensis)
  • kotawiec jasnonogi (Chlorocebus sabaeus)
  • kotawiec piekielny (Chlorocebus tantalus)
  • gereza abisyńska (Colobus guereza)
  • gereza białobroda (Colobus polykomos)
  • gereza czarna (Colobus satana)
  • gereza niedźwiedzia (Colobus vellerosus)
  • patas rudy (Erythrocebus patas)
  • mangabka czarna (Lophocebus aterrimus)
  • mangabka śniada (Lophocebus johnstoni)
  • mangabka czubata (Lophocebus opdenboschi)
  • mangabka ciemna (Lophocebus osmani)
  • mangabka kryzowana (Lophocebus ugandae)
  • makak skromny (Macaca brunnescens)
  • makak tajwański (Macaca cyclopis)
  • makak krabożerny (Macaca fascicularis)
  • makak ciemny (Macaca hecki)
  • makak czarny (Macaca maura)
  • makak skalny (Macaca munzala)
  • makak czarnawy (Macaca nigrescens)
  • makak obuty (Macaca ochreata)
  • makak brunatny (Macaca pagensis)
  • makak nadwodny (Macaca siberu)
  • makak sulaweski (Macaca tonkeana)
  • talapoin gaboński (Miopithecus ogouensis)
  • talapoin angolański (Miopithecus talapoin)
  • pawian chudy (Papio kindae)
  • gerezanka środkowoafrykańska (Piliocolobus foati)
  • gerezanka udzungwańska (Piliocolobus gordonorum)
  • gerezanka równikowa (Piliocolobus pennantii)
  • gerezanka kameruńska (Piliocolobus preussi)
  • gerezanka kenijska (Piliocolobus rufomitratus)
  • gerezanka zwinna (Piliocolobus tholloni)
  • langur sarawaski (Presbytis chrysomelas)
  • langur szpakowaty (Presbytis comata)
  • langur białoczelny (Presbytis frontata)
  • langur szary (Presbytis hosei)
  • langur czarnoczuby (Presbytis melalophos)
  • langur natunański (Presbytis natunae)
  • langur mentawajski (Presbytis potenziani)
  • langur kasztanowy (Presbytis rubicunda)
  • langur białoudy (Presbytis siamensis)
  • langur posiwiały (Presbytis thomasi)
  • pragereza oliwkowa (Procolobus verus)
  • duk szaronogi (Pygathrix cinerea)
  • duk czarnonogi (Pygathrix nigripes)
  • rokselana zadartonosa (Rhinopithecus avunculus)
  • rokselana czarna (Rhinopithecus bieti)
  • rokselana szara (Rhinopithecus brelichi)
  • rokselana złocista (Rhinopithecus roxellana)
  • rokselana białobroda (Rhinopithecus strykeri)
  • kipunja wyżynna (Rungwecebus kipunji)
  • hulman kaszmirski (Semnopithecus ajax)
  • hulman malabarski (Semnopithecus dussumieri)
  • hulman północnoindyjski (Semnopithecus hector)
  • hulman czarnołapy (Semnopithecus hypoleucos)
  • hulman czubaty (Semnopithecus priam)
  • hulman nepalski (Semnopithecus schistaceus)
  • pagi mentawajski (Simias concolor)
  • lutung leśny (Trachypithecus barbei)
  • lutung białozady (Trachypithecus delacouri)
  • lutung białoznaczony (Trachypithecus francoisi)
  • lutung złocisty (Trachypithecus geei)
  • lutung indochiński (Trachypithecus germaini)
  • lutung pręgogłowy (Trachypithecus hatinhensis)
  • lutung nilgiryjski (Trachypithecus johnii)
  • lutung białobrewy (Trachypithecus laotum)
  • lutung orientalny (Trachypithecus phayrei)
  • lutung jasnogłowy (Trachypithecus poliocephalus)
  • lutung samotny (Trachypithecus shortridgei)
  • lutung białobrody (Trachypithecus vetulus)

Występowanie i środowisko

Występują w Azji i Afryce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2022-08-18, RODZ-1744



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.