Minóg morski

Minóg morski (Petromyzon marinus) to gatunek z rodziny minogowatych - nasz największy minóg. Ma węgorzowaty kształt ciała, w części ogonowej ciało jest lekko bocznie spłaszczone. Skóra pozbawiona jest łusek, za to obficie wydziela śluz. Oczy dobrze widoczne (u larw nie). Na końcu głowy występuje tarcza gębowa z koncentrycznie wokół otworu gębowego ułożonymi zębami rogowymi. Na bokach widocznych 7 otworów skrzelowych. Występują dwie płetwy grzbietowe, z których druga jest wyższa. Płetw parzystych brak. Płetwa ogonowa ma kształt rombu.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek jest szeroko rozpowszechniony na półkuli północnej (Wybrzeże zachodnie Ameryki Północnej, wschodnie wybrzeże Europy, w tym Islandii i Grenlandii). Jest to u nas bardzo rzadki gatunek. Odnotowano go tylko kilka razy w Zalewie Wiślanym. Gatunek żyje w środowisku morskim i słodkowodnym.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Gatunek ten może żyć 9-11 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 120 cm, larwy do 17 cm. Ciężar może wynosić nawet 2,3 kg.

Pożywienie

To pasożyt ryb ławicowych. Po przyssaniu się do ciała ryby, minóg ten stopniowo wyjada mięso, doprowadzając swojego żywiciela do śmierci. Podczas wędrówki na tarło minogi morskie nie żerują. Larwy odżywiają się glonami oraz drobnymi organizmami wodnymi.

Rozmnażanie

Minóg odbywa wędrówki na tarło. Już jesienią dorosłe minogi gromadzą się w okolicy ujścia rzek. Wiosną płyną w górę rzek, nawet 800 km. Na tarlisku samce kopią w dnie dołki. Samica przytwierdza się do skraju gniazda, a samiec do samicy. Po akcie zapłodnienia samice płyną w dół rzeki, a samce pilnują gniazda jeszcze przez kilka dni. Kilka dni po tarle minogi umierają. Okres inkubacji trwa 11 dni. Larwy zagrzebują się w podłożu i żyją w wodach słodkich 6-8 lat. Po przeobrażeniu płyną do morza.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten podlega w Polsce ochronie ścisłej.

Ciekawostki

Minogi morskie mają bardzo smaczne mięso.

Minogi były wykorzystywane przy stosowaniu tortur.


Pokrewne gatunki ryb

ikonaMinóg rzeczny
Lampetra fluviatilis
ikonaMinóg strumieniowy
Lampetra planeri
Minogowate
Minogowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-03-01, GAT-610986
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.