logo

Minóg rzeczny

Minóg rzeczny (Lampetra fluviatilis) to jeden z naszych gatunków minogów. Ma wydłużone ciało, dwie płetwy grzbietowe, 7 par otworów skrzelowych umieszczonych po bokach ciała. Ubarwienie od kremowo-szarego u larw do srebrnego z białym spodem u młodych osobników i do brązowawego u osobników dorosłych. Brak łusek. Skóra wydziela duże ilości śluzu.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w zlewisku Bałtyku i Morza Północnego. U nas tylko na północy kraju, w dolnym biegi Wisły i Odry.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła żyje w morzy, osobniki larwalne w czystych wodach słodkich w górnych odcinkach rzek. Minóg rzeczny dożywa 7 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 35-50 cm, a ciężar ciała 190 g.

Pożywienie

Dorosłe osobniki przyczepiają się do ciała ryb (głównie szproty, śledzie i stynki). Larwy zjadają glony i drobne organizmy wodne.

Rozmnażanie

Na tarło minogi rzeczne płyną w górę rzeki. Tarło w Polsce odbywa się w kwietniu i początku maja. Samce kopią w dnie gniazda. Samice trą się z wieloma samcami. Larwy rozwijają się 3-6 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Minóg rzeczny objęty jest w Polsce ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Jeszcze w latach XX podczas migracji w Polsce odławiano 10 milionów minogów na konserwy.


© medianauka.pl, 2019-03-01, GAT-610987
Pokrewne gatunki ryb

ikonaMinóg strumieniowy
Lampetra planeri
Minogowate
Minogowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.