logo

Minóg rzeczny

Minóg rzeczny (Lampetra fluviatilis) to jeden z naszych gatunków minogów. Ma wydłużone ciało, dwie płetwy grzbietowe, 7 par otworów skrzelowych umieszczonych po bokach ciała. Ubarwienie od kremowo-szarego u larw do srebrnego z białym spodem u młodych osobników i do brązowawego u osobników dorosłych. Brak łusek. Skóra wydziela duże ilości śluzu.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w zlewisku Bałtyku i Morza Północnego. U nas tylko na północy kraju, w dolnym biegi Wisły i Odry.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła żyje w morzy, osobniki larwalne w czystych wodach słodkich w górnych odcinkach rzek. Minóg rzeczny dożywa 7 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 35-50 cm, a ciężar ciała 190 g.

Pożywienie

Dorosłe osobniki przyczepiają się do ciała ryb (głównie szproty, śledzie i stynki). Larwy zjadają glony i drobne organizmy wodne.

Rozmnażanie

Na tarło minogi rzeczne płyną w górę rzeki. Tarło w Polsce odbywa się w kwietniu i początku maja. Samce kopią w dnie gniazda. Samice trą się z wieloma samcami. Larwy rozwijają się 3-6 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Minóg rzeczny objęty jest w Polsce ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Jeszcze w latach XX podczas migracji w Polsce odławiano 10 milionów minogów na konserwy.© medianauka.pl, 2019-03-01, GAT-610987
Pokrewne gatunki ryb

ikonaMinóg strumieniowy
Lampetra planeri
Minogowate
Minogowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Miasto
Ryby labiryntowe
Kubek wędkarza
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.