Minogokształtne

Minogokształtne (Petromyzontiformes) to rząd zwierząt z gromady Cephalaspidomorphii, do którego zaliczamy jedną rodzinę minogowatych (Petromyzontidae) z około 24 gatunkami. To najbardziej prymitywne kręgowce jakie występują w naszym kraju. Ciało jest węgorzowate, bez łusek. Zwykle na grzbiecie występują dwie płetwy grzbietowe, rzadziej jedna. Brak płetw parzystych. Bardzo charakterystyczne są otwory skrzelowe w liczbie 7, umiejscowione po bokach ciała. Minogi wydzielają duże ilości śluzu. Otwór gębowy typu ssącego. Ząbki w jamie gębowej stanowią ważną cechę taksonomiczną danego gatunku.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Minóg morskiMinóg morski PL

Petromyzon marinus

Minóg morski (Petromyzon marinus) to gatunek z rodziny minogowatych - nasz największy minóg. Ma węgorzowaty kształt ciała, w części ogonowej ciało jest lekko bocznie spłaszczone. Skóra pozbawiona jest łusek, za to obficie wydziela śluz.


Minóg rzecznyMinóg rzeczny PL

Lampetra fluviatilis

Minóg rzeczny (Lampetra fluviatilis) to jeden z naszych minogów. Ubarwienie od kremowo-szarego u larw do srebrnego z białym spodem u młodych osobników i do brązowawego u osobników dorosłych.


Minóg strumieniowyMinóg strumieniowy PL

Lampetra planeri

Minóg strumieniowy to jeden z naszych minogów. Ma robakowaty kształt ciała. Grzbiet u osobników dorosłych jest ciemny, spód jasny. Larwy są zielonkawobrązowe z jaśniejszym spodem.Inne gatunki

  • Minóg ukraiński (Eudontomyzon mariae)

Występowanie i środowisko

Minogi żyją w wodach słodkich i morskich lub w obu środowiskach na obu półkulach globu. W Polsce występuje 4 gatunki. w dwóch rodzajach.

Tryb życia i zachowanie

Minogi prowadzą pasożytniczy tyryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała do 1 m i ciężar do 3 kg.

Rozmnażanie

Tarło ma miejsce wiosną. Po tarle osobniki dorosłe zwykle giną. Okres larwalny trwa od 2 do 6 lat.

Pożywienie

To pasożyty. Pokarm stanowią ryby, inne zwierzęta wodne i padlina. Minogi zwykle przysysają się do ryby i wypijają krew oraz zjadają mięso. Część gatunków odżywia się tylko w stadium larwalnym.

Ochrona i zagrożenia

Wszystkie krajowe gatunki podlegają ochronie ścisłej.

Ciekawostki

Mięso minogów jest tłuste i smaczne, jednak z uwagi na rzadkość występowania rzadko zwierzę to trafia na stoły.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2019-02-28, ART-RZAD203
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.