Modraszek alkon

Modraszek alkon (Phengaris alcon) to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych o jasnoniebieskich skrzydłach z wierzchu z wąską czarną obwódką. Samice mają ciemnobrunatne skrzydła z niebieskim odcieniem u nasady oraz ciemnymi plamami na skrzydłach pierwszej pary. Skrzydła od spodu są szarobrunatne z ciemnymi plamkami.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

U nas motyl ten jest bardzo rzadko spotykany, w południowo-wschodniej części Polski, na pojedynczych stanowiskach. Gatunek ten jest obecny w Europie i Azji w strefie umiarkowanej, zwykle występuje lokalnie. Preferuje tereny podmokłe, torfowiska, bagna, obrzeża jezior i rzek w dolinach.

Tryb życia i zachowanie

Zimowanie odbywa się w mrowisku. Tam też następuje przepoczwarzenie. Okres lotu przypada na początek lipca do połowy sierpnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 32-36 mm.

Pożywienie

Gąsienice zaczynają żerowanie od kwiatów goryczki wąskolistnej. Wyrośnięte larwy spadają na ziemię i są zabierane przez mrówki wścieklice do mrowiska. Mrówki dostarczają gąsienicy pokarm.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Samica składa jaja pojedynczo w bardzo dużych ilościach.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten występuje na Polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Zagrożonych ze statusem VU. W Polsce podlega prawnej ochronie.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu modraszka alkona.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikonaModraszek arion
Phengaris arion
ikonaModraszek nausitous
Phengaris nausithous
Modraszkowate
Modraszkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2016-12-02, GAT-4324
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.