Modraszek alkon

Modraszek alkon (Phengaris alcon) to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych o jasnoniebieskich skrzydłach z wierzchu z wąską czarną obwódką. Samice mają ciemnobrunatne skrzydła z niebieskim odcieniem u nasady oraz ciemnymi plamami na skrzydłach pierwszej pary. Skrzydła od spodu są szarobrunatne z ciemnymi plamkami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Modraszek alkon (Phengaris alcon)

© FLORIAN ANDRONACHE - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

U nas motyl ten jest bardzo rzadko spotykany, w południowo-wschodniej części Polski, na pojedynczych stanowiskach. Gatunek ten jest obecny w Europie i Azji w strefie umiarkowanej, zwykle występuje lokalnie. Preferuje tereny podmokłe, torfowiska, bagna, obrzeża jezior i rzek w dolinach.

Tryb życia i zachowanie

Zimowanie odbywa się w mrowisku. Tam też następuje przepoczwarzenie. Okres lotu przypada na początek lipca do połowy sierpnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 32-36 mm.

Pożywienie

Gąsienice zaczynają żerowanie od kwiatów goryczki wąskolistnej. Wyrośnięte larwy spadają na ziemię i są zabierane przez mrówki wścieklice do mrowiska. Mrówki dostarczają gąsienicy pokarm.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Samica składa jaja pojedynczo w bardzo dużych ilościach.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten występuje na Polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Zagrożonych ze statusem VU. W Polsce podlega prawnej ochronie.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu modraszka alkona.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2016-12-02, GAT-4324
©® Media Nauka 2008-2023 r.