Moszenica wierzbówka

Moszenica wierzbówka (Clytra laeviuscula) to chrząszcz z rodziny stonkowatych z podrodziny Chrysomelidae (Camptosomata). Ma czarne ciało poza pokrywami, które mają czerwony lub pomarańczowy kolor. Na pokrywach skrzydłowych znajdują się cztery czarne plamy. Pierwsza para plam znajduje się nieco po bokach, a same plamy są niewielkie. Plamy drugiej pary są duże i prawie stykają się ze sobą na górze, sięgają też prawie brzegów pokryw z boku. Zdarzają się formy ze zredukowanymi plamami tylnymi. U moszenicy czterokropkowej (Clytra quadripunctata) plamy tylne są mniejsze. Ten drugi gatunek ma też mniej wygięte przedplecze. Larwa ma opancerzoną głowę, która zamyka wejście do twardej osłonki, w której przebywa.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Moszenica wierzbówka (Clytra laeviuscula)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Chrząszcz ten występuje w prawie całej Palearktyce. Owad ten występuje na terenie całego kraju. Lubi tereny nasłonecznione, skraje dróg, suche murawy. Spotykany najczęściej na liściach wierzb i dębów.

Tryb życia i zachowanie

Owady dorosłe są aktywne za dnia. Larwy żyją w mrowiskach.

Pożywienie

Chrząszcz zjada liście roślin zielnych i krzewów, drzew. Larwy żywią się wylęgającymi się mrówkami i resztkami białkowymi znalezionymi w mrowisku.

Rozmnażanie

Cechą charakterystyczną moszczenic jest to, że samica przy składaniu jaj chowa je w specjalną osłonkę, zbudowaną z wydzielin gruczołów i odchodów. Samica manipuluje jajami za pomocą tylnych odnóży. Osłonka ta przypomina szyszkę. Tak spreparowane jajo zostaje podrzucone w pobliże mrowiska leśnego (mrówki z rodzaju Formica). Mrówki jaja wykorzystują jako budulec mrowiska. Tam larwy rozwijają się przez około 2 lata. Samica może złożyć zaledwie kilka jaj dziennie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres obserwacji postaci dorosłej moszczenicy wierzbówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-29, GAT-941
Data aktualizacji artykułu: 2023-08-10




©® Media Nauka 2008-2023 r.